Quantcast
Channel: Pravni Portal
Viewing all 6173 articles
Browse latest View live

Održan okrugli sto o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja

$
0
0

Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave izrazio je očekivanje da će, nakon javne rasprave, Nacrt izmena i dopuna zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja biti dodatno unapređen i postati nešto što će i državni organi i građani, ali i međunarodna zajednica, u potpunosti podržati.

Na okruglom stolu koji je Ministarstvo organizovalo u okviru javne rasprave o Nacrtu ovog propisa, navedeno je da se Srbija obavezala i poglavljem 23 u pregovorima sa EU na izmene i dopune ovog propisa, te da je u ranijem periodu taj zakon bio proglašen za jedano od najboljih zakonskih rešenja u svetu.

Istaknuto je da se tokom godina primene zakona i rada Poverenika pokazalo kao potrebno da se unapredi i odgovornost i obuhvat onih koji su u obavezi da postupaju po zahtevima za informacije.

Jedan od najbitnijih ciljeva koji su već istaknuti je, proširivanje lica na koje se zakon primenjuje, a i proporcionalno smanjenje velikog broja zahteva za pristup informacijama od javnog značaja.

Dodato je i da je zahtev za principom transparentnosti u fokusu, te da je pažnja posvećena i uvođenju i unapređenju onih instituta koji su nužni sa stanovišta razvoja ljudskih prava, implementacije međunarodnih standarda i prakse većine zemalja EU u ovoj oblasti.

Posebna pažnja posvećena i ostvarivanju prava javnosti da zna, te da će zakonom biti unapređena i tajnost podataka, odnosno zaštita podataka o ličnosti, opšti upravni postupak i mnogi drugi elementi.

Javna rasprava o ovom Nacrtu zakona traje do 19. aprila 2018. godine i pozvane su sve zainteresovane institucije, organizacije, nevladin sektor, stručnu javnost i građane da uzmu učešće u raspravi kako bismo došli do što boljih zakonskih rešenja.

Izvor: Sajt Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.

The post Održan okrugli sto o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja appeared first on Pravni Portal.


Predložena su tri zakona u oblasti prosvete

$
0
0

Ministar prosvete nauke i tehnološkog razvoja predstavio je u Skupštini Srbije Predlog zakona o udžbenicima koji predviđa uvođenje digitalnih udžbenika, Predlog zakona o nacionalnom okviru kvalifikacija Srbije i Predlog zakona o prosvetnoj inspekciji.

Prema Predlogu zakona o udžbenicima “ udžbenik je osnovno didaktički oblikovano nastavno sredstvo, u bilo kojem obliku ili mediju, koje se koristi u obrazovno-vaspitnom radu u školi za sticanje znanja, veština, formiranje stavova, podsticanje kritičkog razmišljanja, unapređenja funkcionalnog znanja i razvoj intelektualnih i emocionalnih karakteristika učenika i polaznika, čiji su sadržaji utvrđeni planom i programom nastave i učenja i koji je odobren u skladu sa ovim zakonom”.

Ovakvo definisanje udžbenika omogućava digitalizaciju nastavnih sadržaja, odnosno kreiranje i izdavanje digitalnih udžbenika, kazao je ministar i dodao da je u toku donošenje standarda za digitalne udžbenike i da su donete  i izmene Plana udžbenika.

Ova rešenja značila bi jeftinije, pravednije i dostupnije i funkcionalnije obrazovanje za sve učenike što bi dovelo do unapređivanja učeničkih kompetencija. Šarčević je objasnio da su Predlogom zakona pojednostavljena rešenja i precizirani rokovi za podnošenje i odobravanje udžbenika, kao i mogućnost nabavljanja preko škole, odnosno đačke zadruge što bi ukinulo sivo tržište, razne posrednike i samim tim uticalo na formiranje povoljnije cene.

Ukida se postojeći procenat koji je doveo do ukrupnjavanja tržišta, ali i uskratio pravo da se nastavnik opredeli za udžbenik nekih izdavača, koji nije prešao potreban procenat  od 5 odsto.Ostala je obaveznost korišćenja odabranih udžbenika za ciklus od 4 godine, ali je u izuzetnim slučajevima na predlog škole, uz pribavljeno mišljenje Ministarstva, ostavljena mogućnost da u opravdanim slučajevima dođe do promene izabranih udžbenika, naveo je ministar.

Pri Zavodu za udžbenike predviđeno formiranje Centra za niskotiražne udžbenike (na jezicima nac.manjina, prilagođeni deci sa posebnim potrebama, za srednje stručne škole i sl.) koji bi imao obavezu da iz fonda koji izdavači uplaćuju 2 odsto i dodatnim sredstvima Vlade Republike Srbije obezbedi dostupnost tih udžbenika na tržištu.

Takođe,  Predlogom zakona ukidaju liste ocenjivača udžbenika i da je precizirano ko može biti pregledač kako bi se izbegao sukob interesa i sam proces bio što transparentniji..

Govoreći o predlogu Zakona o prosvetnoj inspekciji, rečeno je da taj akt na poseban način, objedinjuje u jedan zakon sve odredbe koje se odnose na inspekcijski nadzor, po nivoima obrazovanja, iz posebnih zakona u oblasti obrazovanja i vaspitanja.

Navedeno je da je ovaj zakonski predlog propisao poslove prosvetnog inspektora, ovlašćenja i poveravanje poslova inspekcijskog nadzora opštinama, gradovima, odnosno pokrajini i donošenje rešenja ministra kojim se utvrđuje broj prosvetnih inspektora u opštinama i gradovima. Predlog zakona je propisao i uslove za zapošljavanje prosvetnih inspektora  koji rade poslove inspekcijskog nadzora u prosveti.

Ministar prosvete je rekao i da će posle gotovo čitave decenije, biti donet i Zakon kojim se institucionalno uređuje sistem kvalifikacija koje se stiču kroz formalno i neformalno obrazovanje, odnosno učenjem i obučavanjem;

Kako je naveo, Predlogom zakona o Nacionalnom okviru kvalifikacija Srbije (NOKS) se omogućava lakša mobilnost radne snage i primena koncepta celoživotnog učenja i  definiše institucionalni okvir za učešće privrede i sveta obrazovanja u kreiranju kvalifikacija;

Republika Srbija dobija Nacionalni okvir kvalifikacija, koji je u potpunosti usklađen sa Evropskim okvirom kvalifikacija.

Izvor: Sajt Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

The post Predložena su tri zakona u oblasti prosvete appeared first on Pravni Portal.

Prikaz novog Zakona o jedinstvenom matičnom broju građana

$
0
0

U „Sl. glasniku RS“, br. 24/2018 od 26. marta 2018. god. objavljen je Zakon o jedinstvenom matičnom broju građana koji se primenjuje od 3. aprila 2018. god.

Jedinstveni matični broj građana jeste individualna i neponovljiva oznaka identifikacionih podataka o građaninu.

Matični broj određuje se državljaninu Republike Srbije, prema mestu upisa u matičnu knjigu rođenih na teritoriji Republike Srbije. Matični broj određuje ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove.

Državljaninu Republike Srbije koji je upisan u matičnu knjigu rođenih u diplomatskom ili konzularnom predstavništvu Republike Srbije u inostranstvu, matični broj određuje se prema mestu upisa, u skladu sa ovim zakonom.

Matični broj se sastoji od 13 cifara koje potiču iz šest grupa podataka, i to:

I grupa – dan rođenja (dve cifre);

II grupa – mesec rođenja (dve cifre);

III grupa – godina rođenja (tri cifre);

IV grupa – broj registracionog područja (dve cifre);

V grupa – kombinacija pola i rednog broja za lica rođena istog datuma (tri cifre), muškarci 000–499, žene 500–999;

VI grupa – kontrolni broj (jedna cifra).

Broj registracionog područja određen je po jedinicama lokalne samouprave.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 71 obuhvata Beograd.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 72 obuhvata: Aranđelovac, Batočina, Despotovac, Jagodina, Knić, Kragujevac, Lapovo, Paraćin, Rača, Rekovac, Svilajnac, Topola i Ćuprija.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 73 obuhvata: Aleksinac, Babušnica, Bela Palanka, Blace, Dimitrovgrad, Doljevac, Gadžin Han, Kuršumlija, Merošina, Niš, Niška Banja, Pirot, Prokuplje, Ražanj, Svrljig i Žitorađa.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 74 obuhvata: Bojnik, Bosilegrad, Bujanovac, Crna Trava, Lebane, Leskovac, Medveđa, Preševo, Surdulica, Trgovište, Vladičin Han, Vlasotince i Vranje.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 75 obuhvata: Boljevac, Bor, Kladovo, Knjaževac, Majdanpek, Negotin, Soko Banja i Zaječar.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 76 obuhvata: Golubac, Kučevo, Malo Crniće, Petrovac na Mlavi, Požarevac, Smederevo, Smederevska Palanka, Velika Plana, Veliko Gradište, Žabari i Žagubica.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 77 obuhvata: Bogatić, Koceljeva, Krupanj, Lajkovac, Loznica, Ljig, Ljubovija, Mali Zvornik, Mionica, Osečina, Ub, Valjevo, Vladimirci i Šabac.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 78 obuhvata: Aleksandrovac, Brus, Gornji Milanovac, Kraljevo, Kruševac, Lučani, Novi Pazar, Raška, Sjenica, Trstenik, Tutin, Varvarin, Vrnjačka Banja, Ćićevac i Čačak.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 79 obuhvata: Arilje, Bajina Bašta, Ivanjica, Kosjerić, Nova Varoš, Požega, Priboj, Prijepolje, Užice i Čajetina.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 80 obuhvata: Bač, Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Novi Sad, Sremski Karlovci, Temerin, Titel i Žabalj.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 81 obuhvata: Apatin, Odžaci i Sombor.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 82 obuhvata: Ada, Bačka Topola, Kanjiža, Kula, Mali Iđoš, Senta i Subotica.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 83 obuhvata: Bečej, Srbobran i Vrbas.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 84 obuhvata: Kikinda, Nova Crnja, Novi Kneževac i Čoka.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 85 obuhvata: Novi Bečej, Sečanj, Zrenjanin i Žitište.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 86 obuhvata: Alibunar, Kovačica, Kovin, Opovo i Pančevo.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 87 obuhvata: Bela Crkva, Plandište i Vršac.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 88 obuhvata: Inđija, Irig, Pećinci, Ruma i Stara Pazova.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 89 obuhvata: Sremska Mitrovica i Šid.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 91 obuhvata: Glogovac, Kosovo Polje, Lipljan, Novo Brdo, Obilić, Podujevo i Priština.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 92 obuhvata: Kosovska Mitrovica, Leposavić, Srbica, Vučitrn, Zubin Potok i Zvečan.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 93 obuhvata: Dečani, Istok, Klina i Peć.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 94 obuhvata: Đakovica.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 95 obuhvata: Dragaš, Gora, Mališevo, Opolje, Orahovac, Prizren i Suva Reka.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 96 obuhvata: Kačanik, Uroševac, Štimlje i Štrpce.

Registraciono područje s dodeljenim brojem 97 obuhvata: Gnjilane, Kosovska Kamenica i Vitina.

Državljaninu Republike Srbije koji je upisan u matičnu knjigu rođenih u diplomatskom ili konzularnom predstavništvu Republike Srbije u inostranstvu za broj registracionog područja određuje se broj 70.

Matični broj određuje se elektronski, unosi se u elektronsku evidenciju i predstavlja osnovni, matematičkim metodom izračunati numerički standard.

Deo matičnog broja koji se odnosi na podatke o danu rođenja (I grupa), mesecu rođenja (II grupa), godini rođenja (III grupa) i polu (V grupa) određuje nadležni organ na osnovu podataka iz matične knjige rođenih.

Deo matičnog broja koji se odnosi na registraciono područje (IV grupa) određuje se u skladu sa članom 5. ovog zakona.

Deo matičnog broja koji se odnosi na podatke o kontrolnom broju (VI grupa) nadležni organ određuje automatski, primenom jedinstvenog matematičkog postupka po modulu 11 u informacionom sistemu nadležnog organa.

Matični broj ne može se odrediti umrlom licu.

Nadležni organ koji vodi matičnu knjigu rođenih dužan je da najkasnije u roku od 15 dana po upisu građanina u matičnu knjigu rođenih dostavi nadležnom organu radi određivanja matičnog broja izvod iz matične knjige rođenih s podacima o licu kome se određuje matični broj.

Nadležni organ je dužan da najkasnije u roku od 15 dana od dana određivanja matičnog broja obavesti o tome organ uprave koji vodi matičnu knjigu rođenih.

Nadležni organ uprave koji vodi matičnu knjigu rođenih dužan je da najkasnije u roku od 15 dana, podatak o određenom matičnom broju upiše u matičnu knjigu rođenih, kao i da o upisu matičnog broja u matičnu knjigu rođenih, u elektronskom obliku, obavesti organ koji je odredio matični broj.

Nadležni organ koji vodi matičnu knjigu umrlih dužan je da podatak o činjenici smrti dostavi nadležnom organu najkasnije u roku od 15 dana od dana upisa činjenice smrti.

Nadležni organ pasivizira matični broj umrlog lica.

Ako se podaci o građaninu iz I, II, III i V grupe matičnog broja promene u postupku predviđenom zakonom, nadležni organ uprave u čijoj je evidenciji izvršena promena dužan je da nadležnom organu najkasnije u roku od 15 dana od nastale promene dostavi jedan primerak izvoda iz matične knjige rođenih u koji su unete promene i u kome je konstatovano da je promena izvršena.

Na osnovu izvoda iz matične knjige rođenih u kome su izvršene promene podataka, nadležni organ rešenjem pasivizira ranije određen matični broj i određuje novi matični broj.

Usvojenom detetu, na zahtev roditelja, može se pasivizirati ranije određen matični broj i odrediti novi matični broj i ako nisu promenjeni podaci o detetu na osnovu kojih se određuje matični broj u skladu sa ovim zakonom.

Nakon što je određen novi matični broj, ranije određen matični broj se pasivizira, odnosno u evidenciji o matičnim brojevima se evidentira kao zamenjen novim i ne može se koristiti u pravnom prometu.

Ako se usvojenje poništi, detetu se u elektronskoj evidenciji aktivira prethodni matični broj i pasivizira matični broj koji mu je određen nakon usvojenja.

Pogrešno određen matični broj se pasivizira rešenjem i određuje se novi.

Rešenje o pasiviziranju pogrešno određenog matičnog broja i određivanju novog donosi nadležni organ po mestu prebivališta, odnosno nadležni organ koji ga je odredio ako lice nema prijavljeno prebivalište i o tome obaveštava nadležni organ koji vodi matičnu knjigu rođenih, kao i nadležni organ koji je dao inicijativu za pokretanje postupka.

Rešenje o pasivizaciji pogrešno određenog matičnog broja dostavlja se građaninu kome je pasiviziran pogrešno određen matični broj.

Kada je nadležni organ u Republici Srbiji odredio dva ili više matičnih brojeva, pasiviziraju se kasnije određeni matični brojevi, osim ako je kasnije određen matični broj upisan u javne isprave.

Pasivizirani matični broj ne može se odrediti drugom građaninu.

Pasivizirani matični broj se u evidenciji o matičnim brojevima evidentira kao zamenjen novim i ne može se koristiti u pravnom prometu.

Nadležni organ vodi jedinstvenu evidenciju o matičnim brojevima u elektronskom obliku.

Na obradu podataka o ličnosti i evidencije koje vodi nadležni organ, kao i na sadržinu tih evidencija, ažuriranje i brisanje, rokove čuvanja i mere zaštite podataka primenjuju se odredbe zakona kojim se uređuju evidencije i obrada podataka u oblasti unutrašnjih poslova.

Matični broj upisan u evidenciju o matičnim brojevima upisuje se u javne isprave i druge evidencije.

Matični broj građana služi za vođenje evidencije podataka o ličnosti i povezivanje s drugim evidencijama državnih organa i korisnika koji imaju zakonski osnov za korišćenje matičnog broja.

Matični brojevi određeni na osnovu propisa koji su važili pre stupanja na snagu ovog zakona, a koji se nalaze u evidencijama nadležnog organa, važe i nakon stupanja na snagu ovog zakona.

Državljaninu Republike Srbije kome nije određen matični broj na osnovu propisa koji su važili pre stupanja na snagu ovog zakona nadležni organ određuje matični broj u skladu sa članom 3. ovog zakona.

Ako je u matičnu knjigu rođenih upisan matični broj određen u nekoj od bivših republika SFRJ, a nadležni organ u Republici Srbiji je već odredio novi matični broj, nadležni organ uprave koji vodi matičnu knjigu dužan je da upiše matični broj koji je odredio nadležni organ u Republici Srbiji.

Ako je građaninu matični broj određen u nekoj od bivših republika SFRJ, a nadležni organ u Republici Srbiji mu nije odredio matični broj, nadležni organ koji vodi matičnu knjigu dužan je da upiše matični broj koji mu je odredio nadležni organ u nekoj od bivših republika SFRJ.

Ako više građana poseduje isti matični broj, taj matični broj se pasivizira svim građanima kojima je određen.

Građanin kome je pasiviziran matični broj ne može pasivizirani matični broj koristiti u pravnom prometu.

Način određivanja i pasiviziranja matičnog broja, kao i način vođenja evidencije o matičnom broju i obrascu za vođenje te evidencije donosi ministar unutrašnjih poslova u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Danom stupanja na snagu ovog zakona, odnosno 3. aprila 2018. god. prestaju da važe:

1) Zakon o uvođenju jedinstvenog matičnog broja građana („Službeni list SFRJ”, broj 58/76 i „Službeni list SCG”, broj 1/03 – Ustavna povelja);

2) Zakon o jedinstvenom matičnom broju građana („Službeni glasnik SRS”, br. 53/78, 5/83, 24/85 – dr. zakon i 6/89 – dr. zakon i „Službeni glasnik RS”, br. 53/93 – dr. zakon, 67/93 – dr. zakon, 48/94 – dr. zakon i 101/05 – dr. zakon).

U obrazloženju predloga Zakona navodi se da Ustavni zakon za sprovođenje Ustava Republike Srbije, u članu 15. određuje opšti rok za usklađivanje svih republičkih pozitivnih propisa sa novim Ustavom Republike Srbije – 31. decembar 2008. godine.

Sledstveno navedenom, Ministarstvo unutrašnjih poslova je u obavezi da pripremi Predlog zakona o jedinstvenom matičnom broju građana, obzirom da je važeći Zakon o jedinstvenom matičnom broju građana („Službeni glasnik SRS”, br. 53/78, 5/83 i „Službeni glasnik RS”, br. 53/93 – dr. zakon, 67/93 – dr. zakon, 48/94 – dr. zakon i 101/05 – dr. zakon) donet još u vreme postojanja SFRJ.

Očekuje se da će se primenom novih zakonskih rešenja u ovoj oblasti postići značajno ažuriranje baza ličnih podataka o građanima, odnosno da će se u većoj meri izjednačiti podaci zavedeni u bazama sa stvarnim stanjem.

Takođe, Strategija reforme javne uprave u Republici Srbiji, između ostalog, predviđa i modernizaciju državne uprave kroz razvoj elektronskih servisa koji će građanima omogućiti da na brži i jednostavniji način ostvaruju prava kako na lična dokumenta, tako i na korpus drugih prava garantovanih Ustavom i zakonima, pri čemu je jedan od osnova razmene podataka jedinstveni matični broj građana, koji je jedinstvena i neponovljiva oznaka svakog građanina.

Na ovaj način povećava se efikasnost rada državne uprave, a u okviru Sporazuma o stabilizaciji i priduživanju između EU i Republike Srbije, kojim se naglašava cilj – obezbeđivanje razvoja efikasne i odgovorne javne uprave u Republici Srbiji.

Osim navedenog, upotrebom tehnoloških mogućnosti štite se lični podaci građana, povećava pravna sigurnost građana prilikom podnošenja zahteva i ostvarivanja prava, kao i sprečava mogućnost zloupotreba.

Istovremeno, Strategija razvoja e-Uprave će uvesti tehnološke mogućnosti radi ostvarivanja prava građana pojednostavljivanjem upravnih procedura i uvođenjem elektronskih servisa, odnosno servisa kojima će se povećati efikasnost javne uprave, a u cilju zadovoljenja korisnika, odnosno građana, pri čemu je jedan od osnova razmene podataka, takođe, jedinstveni matični broj građana.

Osim toga, ovaj zakon je povezan i sa realizacijom projekta „Bebo, dobrodošla na svet”, koji, između ostalog, ima za cilj da olakša administrativnu proceduru budućim roditeljima prilikom prijavljivanja novorođenog deteta u zvaničnu evidenciju.

 

 

Izvor: Izvod iz zakona preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a

Izvor: Izvod iz obrazloženja Predloga zakona preuzet sa sajta Narodne skupštine R. Srbije (www.parlament.gov.rs)

 

The post Prikaz novog Zakona o jedinstvenom matičnom broju građana appeared first on Pravni Portal.

Da li su nam potrebne baš ovakve izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima?

$
0
0

Narodna skupština Republike Srbije usvojila je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima („Sl. glasnik RS“, br. 24/2018) koji počinje da se primenjuje od 3. aprila 2018. god. Osim što je donošenje navedenog zakona (odnosno izmena) dugo najavljivano i više puta odlagano (više od 3 godine), u javnosti se moglo čuti da će to biti revolucionarne promene koje će iz temelja izmeniti stanje bezbednosti saobraćaja na putevima u Republici Srbiji. Ono što smo na kraju dobili (po mom sudu) daleko je od toga, čak, usuđujem se reći besmisleno i neupotrebljivo u većem delu. Da ne budem shvaćen pogrešno, ima pozitivnih pomaka, neke stvari su konačno uređene (ili je to pokušano, cenim trud), ali osnov problema ostaje.

U ovom komentaru neću se previše baviti konkretnim zakonskim rešenjima, za to će biti dovoljno vremena u godinama koje slede i kada se u praksi pojavi potreba za tumačenjem. Ovo je više osvrt na svrishodnost usvojenih izmena i logiku istih te tehnički pristup u propisivanju.

Još od kako je 2009. god. počela primena aktuelnog Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima („Sl. glasniku RS“, broj 41/2009) u daljem tekstu: ZOBS, govori se i o njegovim izmenama i doradama. I menjan je više puta pre ovih poslednjih izmena („Sl. glasniku RS“, br. 53/2010, 101/2011, 32/2013-OUS, 55/2014, 96/2015-dr.zakon, 9/2016-OUS). A pre nego je isti usvojen pričalo se kako će njime biti rešeno sve. U stvari, godinama (decenijama) unazad svedoci smo velike „buke“ u javnosti, koja se po pravilu dešava nakon tragičnih događaja u saobraćaju na putevima u Republici Srbiji. I uvek su zaključci isti, svi se slažu da je pet do dvanaest i da se nešto mora uraditi. Samo, niko ne zna šta tačno. Nanovo se recikliraju ideje koje nisu dale efekta a iznose se nove koje nisu baš utemeljene. Nešto se izgleda konstantno zaboravlja. A situacija je sve gora umesto da se popravlja.

Da li je problem u konkretnim zakonskim rešenjima ili možda pristupu, u osnovu postavke stvari? Probaću da analiziram sve, ali najpre da predstavim neka konkretna rešenja.

1. Neki pozitivni pomaci

Da pomenem prvo neke pozitivne pomake u ovim izmenama.

Promenjene su (proširene, precizirane…) neke definicije i dodate nove, što je dobro i korisno.  Recimo,  konačno je definisano šta predstavlja manju štetu, kao štetu nastalu u saobraćajnoj nezgodi prouzrokovanu u vrednosti manjoj od one za koju je propisana krivična odgovornost, a što je bitno zbog postupka, tj. obaveza saobraćajne policije u slučaju nezgode i kasnije kod naplate osiguranja. Dobro je što je data upućujuća definicija na krivični propis, kao opisna, i izbegnuto pominjanje konkretnih iznosa (ili predviđanje njihovog određivanja podzakonskim aktom) jer je time izbegnuto menjanje propisa uslovljeno inflacijom i sličnim ekonomskim okolnostima.

Konačno je i konkretizovana odredba o prevozu lica (dece) u bezbednosnom sedištu (koja inače postoji u većini država Evrope), gde je pored granice vezane za uzrast deteta dodata i visina (niže od 135 cm). Takođe, propisano je i da se lice starije od četiri godine može prevoziti vezano sigurnosnim pojasom vozila uz upotrebu homologovanog bezbednosnog podmetača.

Dodati su još neki slučajevi kada se ponašanje vozača tretira kao nasilnička vožnja što je u suštini usklađivanje sa ostalim izmenama, mada ih je moglo biti i više, slučajevi u praksi nam daju neiscrpan izvor primera.

Veoma je korisna i izmena kojom je u izuzetnim slučajevima dozvoljeno preticanje odnosno obilaženje bicikla, radne mašine, traktora, motokultivatora, odnosno zaprežnog vozila na mestu gde je to zabranjeno saobraćajnom signalizacijom ili na način da se prelazi vozilom preko neisprekidane uzdužne linije pri čemu se koristi saobraćajna traka namenjena za kretanje vozila iz suprotnog smera, ako se time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smera kada na putu ima dovoljno prostora za bezbedno izvođenje tih radnji.

Konačno je rešen veliki problem time što je propisano da se odredbe ovog zakona o zaustavljanju i parkiranju (osim policije) ne primenjuju i na službu hitne pomoći, komunalu policiju i komunalne službe.

Takođe, korisna je i izmena po kojoj se više ne mora obavezno zaustavljati na pečaščkom prelazu već, u skladu sa procenom, usporiti kretanje a što doprinosi  protočnosti saobraćaja.

Pooštrene su odredbe o dozvoljenoj upotrebi alkohola, što je dobro. Inače, moj lični stav je da upotreba alkohola treba biti u potpunosti zabranjena. Dok se vozi ne pije se, prosto.

Konačno je rešen problem kod izricanja  zaštitne mere zabrane upravljanja motornim vozilom tako što je precizirano da se ista odnosi samo na kategoriju vozila kojim je učinilac upravljao prilikom izvršenja prekršaja.

Dobra je i izmena koja doprinosi vladavini prava i fer postupku kažnjavanja, po kojoj zapisnici policije više nisu verodostojna isprava kojom se dokazuje izvršenje prekršaja. Od donošenja aktuelnog ZOBS problem i jeste bilo uzimanje reči i viđenja policijskog službenika kao neospornih (nije bilo predviđeno ni primedbovanje na zapisnik) čime se praktično uskraćivalo pravo na odbranu okrivljenih lica kao i da dokazuju suprotno.

Izmenjena je i odredba koja govori o snimanju saobraćaja, zbog usklađivanja sa drugim propisom kojim se uređuju evidencije koje vodi policija, s tim da mislim da je trebalo još ponešto precizirati.

Što se kaznenih odredbi tiče, smanjeni su neki iznosi novčanih kazni za pravna lica, povećani za najčešće prekršaje fizičkih lica, uvedene neke nove a neke brisane, a što je u stvari tehnička redakcija teksta zakona. Ništa krucijalno, jer po meni kažnjavanjem se ne postiže željeni efekat.

U daljem tekstu ću se baviti nekim od (po meni) diskutabilnih izmena.

2. Nejasne odredbe, protivne logici

Zanimljiva, kao besmislena, mi je izmena člana 20., po kojoj kada se ograničenje brzine utvrđeno saobraćajnim znakom razlikuje od pravila ograničenja brzine propisanog posebnim pravilom saobraćaja ili ukoliko se opšte ili posebno pravilo saobraćaja o ograničenju brzine kretanja vozila razlikuje od konkretnog ograničenja brzine kretanja na putu, primenjuje se strože ograničenje brzine. Pa to je važilo i pre. To je logika opštih i posebnih odredbi propisa. To je osnov kod tumačenja propisa.

Takođe, nije mi jasno zašto je brisana odredba da vozač sme da se uključi vozilom u saobraćaj na putu sa površine na kojoj se ne vrši saobraćaj ili sa mesta na kome je vozilo bilo zaustavljeno ili parkirano samo ako se uverio da time neće ometati ostale učesnike u saobraćaju i o tome obavestio druge učesnike u saobraćaju. Ne treba više da bude oprezan, da pogleda na put, da da migavac? Ne razumem zaista.

Korisno je što je propisano da se za kretanje bicikla po pešačko-biciklističkoj stazi shodno primenjuju odredbe ZOBS o kretanju po biciklističkoj stazi, pri čemu vozač bicikla ne sme da se kreće brzinom većom od 10 km/h i dužan je da postupa sa naročitom opreznošću prema pešacima, tako da ne ometa kretanje, odnosno ne ugrožava bezbednost pešaka. Ali podsećam da npr. i dalje nije rešeno pitanje alkoholisanosti bicikliste, čime sam se detaljno bavio u tekstu „Da li biciklista sme da bude pod uticajem alkohola?“ (objavljeno u časopisu Advokatska kancelarija br. 27, novembar 2016. god. i Pravnom portalu.)

Izmene člana 47. koji govori o  prvenstvu prolaza su (moram tako da se izrazim) crtanje za neuke, razrađuje se nešto što je i do sada bilo potpuno jasno, uvođenjem nekih novih pojmova. Govori se o pravilima „desne strane” i „levog skretanja”. Pravilom „desne strane” nazvana je obaveza  vozača da propusti vozilo koje dolazi sa njegove desne strane na raskrsnici na kojoj prvenstvo prolaza nije regulisano na drugi način, odnosno pri susretu sa drugim vozilom. Pravilom „levog skretanja” nazvana je obaveza  vozača da pri skretanju ulevo, vozač je dužan da na raskrsnici na kojoj prvenstvo prolaza nije regulisano na drugi način propusti vozilo koje dolazeći iz suprotnog smera zadržava pravac kretanja ili skreće udesno. Znači, hajde da napišemo što više i uvedemo što više pojmova, možda će izgledati ozbiljnije. A da li pisci teksta ovih izmena znaju recimo da je to jedno te isto pravilo i da je ranije (u vreme kada je moja malenkost recimo polagala vozaćki spit) to tako i objašnjavano od strane instruktora? Jer, kad skrećete ulevo vozilo koje zadržava pravac kretanja ili skreće udesno takođe dolazi sa desne strane vašeg vozila  (zamislite sliku kako se  postavljaju u raskrsnici)?

Izmenama člana  66., relaksirane su odredbe o parkiranju i zaustavljanju, ali zašto je i dalje zabranjeno parkiranje i zaustavljanje na trotoaru, osim ako je to izričito dozvoljeno saobraćajnom signalizacijom. Podsećamo, po ranijim propisima (a što je jedino smisleno) to je bilo dozvoljeno uvek ukoliko na trotoaru ostane slobodan prolaz za pešake određene širine (o kojoj možemo raspravljati koliko, 1,6 m ili manje ili više) a koji ne sme biti uz ivicu kolovoza.

A izmena člana 89.,  besmislena je potpuno. Pre izmene odredba je glasila da ako se dva ili više vozača bicikala, mopeda, tricikala i motocikala kreću u grupi, dužni su da se kreću jedan za drugim. Sada, to su dužni samo vozači bicikala, mopeda i tricikala, dok se izgleda vozači motocikala mogu kretati jedan pored drugog?!? U čemu je smisao? Ne dozvoljavate da to čine manja vozila, bicikli i mopedi, a motorcikli mogu? Ozakonjuje se paradiranje bez prijave skupa i manifestacije, dozvoljavate bajkerskim „bandama“ da voze po filmskim manirima? Ne razumem zaista.

Možda najbolji pokazatelj plitkog i nepromišljenog prsitupa pisanju teksta propisa su odredbe o vozačima sa probnim vozačkim dozvolama. Izmene su išle u pravcu daljih restrikcija, što je možda dobro, ali loše postavljeno. Sada, vozač koji ima probnu vozačku dozvolu ne sme da:

– upravlja vozilom brzinom većom od 110 km/h na autoputu, 90 km/h na motoputu a  na ostalim putevima brzinom većom od 90% od brzine koja je dozvoljena na delu puta kojim se kreće,

–  otpočne i upravlja motornim vozilom ukoliko ima u organizmu alkohola odnosno psihoaktivnih supstanci,

– upravlja motornim vozilom u periodu od 23,00 do 06,00 časova,

–  za vreme vožnje koristi telefon, odnosno druge uređaje za komunikaciju, odnosno opremu koja omogućava telefoniranje bez angažovanja ruku,

–  upravlja vozilom kategorije B čija snaga motora prelazi 80 kW, osim ako je pod nadzorom člana porodice, koji se nalazi u tom vozilu i koji ima važeću vozačku dozvolu za upravljanje vozilom kategorije B u trajanju od najmanje pet godina.

Tvrdim da ograničenje snage vozila kojim „mladi“ vozači mogu da upravljaju ili ograničenje vremena u kome mogu voziti ili ograničenje brzine kretanja na % od dozvoljene brzine, nemaju nikakvog smisla kao mere same za sebe. Pa i „slab“ automobil u podne po sunčanom danu može nekoga odvesti u smrt. Kakva je razlika da li neko upravlja vozilom u 20 h ili 24 h ili u 1 h izjutra? Ako govorimo o vidljivosti, mrak zimi pada već u  17 h, a u 1 h izjutra je sigurno manja gužva u saobraćaju. U slučaju čeonog sudara kakva je razlika da li se neko na motoputu kretao brzinom od 100 ili 90 km/h, čak i da ne uzimamo u obzir  uticaj brzine kretanja drugog vozila i delovanje fizičkih zakona?

Da li su pisci izmena uopšte pogledali (a nekmoli promislili) tehničke specifikacije vozila vozila snage motora do 80 kW? Kakva su ubrzanja modernih automobila te snage i njihove krajnje brzine? Pa svi listom razvijaju brzine mnogo veće od ograničenja koja su nametnuta. Navešću primer vozila (da ne navodim marku i tip, jer ovo nije reklama) sa motorom od 998 ccm, koje ima 50 kW (68 KS) koje ide i preko 160 km/h a ubzava brže nego ono što se zvalo sportskim automobilom pre samo jedne decenije.

3.Usklađenost sa drugim propisima i tehnika pisanja propisa

Jednom od izmena predviđeno je i da mere i ovlašćenja u vezi uklanjanja, odnosno premeštanja vozila, kao i postavljanje uređaja kojima se sprečava odvoženje vozila, može da nalaže i preduzima i komunalni policajac. Podsećam, komunalna policija i ranije preduzimala te radnje a da nisu imali ovlašćenje za to. Donošenje decidne izmene potvrđuje ono što sam u brojnim tekstovima komentarisao u časopisu Advokatska kancelarija i na Pravnom portalu (Nadležnost komunalne policije u vezi parkiranja i zaustavljanja vozila, Nadležnost komunalne policije za saobraćaj, Nadležnost lokalne samouprave za saobraćajne prekršaje…), da je to do sada bilo nezakonito. Da li će sada svi postupci koje je zapečela komunalna policija biti obustavljeni a u onima koji su sprovodeni vraćeni naplaćeni iznosi? Sumnjam.

U stvari, glavni problem je i dalje nerešen Pitanja vezana za saobraćaj regulisana su ZOBS, a  ne nekim drugim. Tim zakonom i podzakonskim aktima donetim na osnovu njega, jedino se uređuju pravila saobraćaja, ponašanje učesnika u saobraćaju, ograničenja saobraćaja, posebne mere i ovlašćenja koji se primenjuju u saobraćaju, kao i druga pitanja. Odlukom lokalne samouprave npr. (kao vrstom podzakonskog akta) ne može se propisivati ništa što nije u skadu sa zakonom (bilo kojim) pa ni ZOBS.  Ono što je ovde važno je da ZOBS (a ne neki drugi propis) propisuje pravila u vezi kretanja i zaustavljanja  vozila, kao i ovlašćenja državnih organa u vezi s tim.

Prema neizmenjenom članu 2. ZOBS, kontrolu i neposredno regulisanje saobraćaja na putevima vrši Ministarstvo unutrašnjih poslova – Uprava saobraćajne policije i područne policijske uprave (saobraćajna policija). Izuzetno, kontrolu i neposredno regulisanje saobraćaja vojnih vozila na putevima mogu da vrše i nadležni vojni organi. Neposredno regulisanje saobraćaja u zoni škole mogu vršiti školske saobraćajne patrole i saobraćajne patrole građana, a na delu puta na kome se izvode radovi neposredno regulisanje saobraćaja mogu vršiti i lica zaposlena kod izvođača radova. Sva druga pobrojana lica koja nisu saobraćajna policija, saobraćajne prekršaje jedino mogu da prijave saobraćajnoj policiji a ne i da kažnjavaju za iste.

Komunalna policija i dalje ne može da izdaje prekršajne naloge za saobraćajne prekršaje niti da podnosi zahteve za pokretanje prekršajnog postupka, ako se držimo zakona naravno. Zašto?

Navedenim sam se detaljno bavio u gorepomenutim tekstovima, tako da ću ovde podsetiti samo na najvažnije.

Zakon o komunalnoj policiji (“Sl. glasnik RS”, broj 51/2009) u članu 1. kaže da se komunalna policija na teritoriji grada i grada Beograda  obrazuje za ovim zakonom određene komunalno-policijske i druge poslove čijim obavljanjem se obezbeđuje izvršavanje nadležnosti grada u oblastima, odnosno pitanjima komunalne delatnosti, zaštite životne sredine, ljudi i dobara i obezbeđuje zaštita i održava red u korišćenju zemljišta, prostora, lokalnih puteva, ulica i drugih javnih objekata, kao i obezbeđuje nesmetano obavljanje zakonom određenih poslova iz nadležnosti grada.

Prema članu 9. pomenutog zakona, poslovi komunalne policije su:

1) održavanje komunalnog i drugog zakonom uređenog reda od značaja za komunalnu delatnost;

2) vršenje kontrole nad primenom zakona i drugih propisa i opštih akata iz oblasti komunalne i drugih delatnosti iz nadležnosti grada;

3) ostvarivanje nadzora u javnom gradskom, prigradskom i drugom lokalnom saobraćaju, u skladu sa zakonom i propisima grada;

4) zaštita životne sredine, kulturnih dobara, lokalnih puteva, ulica i drugih javnih objekata od značaja za grad;

5) podrška sprovođenju propisa kojima se obezbeđuje nesmetano odvijanje života u gradu, očuvanje gradskih dobara i izvršavanje drugih zadataka iz nadležnosti grada (u daljem tekstu: održavanje gradskog reda).

Održavanjem komunalnog reda smatra se održavanje reda u oblastima, odnosno pitanjima: snabdevanja vodom; odvođenja otpadnih i atmosferskih voda; javne čistoće; prevoza i deponovanja komunalnog i drugog otpada; lokalnih puteva i ulica; saobraćajnih oznaka i signalizacije; parkiranja; prevoza putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju; auto-taksi prevoza; postavljanja privremenih poslovnih objekata; protivpožarne zaštite; zaštite od buke u životnoj sredini; kontrole radnog vremena subjekata nadzora; održavanja komunalnih objekata, pijaca, grobalja, parkova, zelenih i drugih javnih površina, javne rasvete, stambenih i drugih objekata.

Znači, samo poslovi koji se odnose na održavanje komunalnog reda od značaja za komunalnu delatnost i zaštita javnih objekata od značaja za grad. Nema drugih ovlašćenja.

Zakon o komunalnoj policiji (član 16.), predviđa da u obavljanju poslova komunalne policije, komunalni policajac ima sledeća ovlašćenja: upozorenje, usmeno naređenje, provera identiteta, dovođenje nadležnom organu (MUP) radi utvrđivanja identiteta, pregledanje lica i predmeta, privremeno oduzimanje predmeta, upotreba sredstava prinude, ali samo prema  licu zatečenom u kršenju propisa iz delokruga komunalne policije. Takođe, može da vrši video nadzor na određenim prostorima i objektima kada je to potrebno radi sprečavanja kršenja propisa iz delokruga komunalne policije.

Isti član, kaže da pored navedenih  ovlašćenja, komunalni policajac može, kada je za to ovlašćen zakonom, drugim propisom i opštim aktom grada, izreći mandatnu kaznu, podneti prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo, podneti zahtev za vođenje prekršajnog postupka i obavestiti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti. Dakle, samo kada je za to ovlašćen propisom. A za sobraćajne prekršaje to nije, jer  ovlašćenja ima samo kada se radi o „kršenju propisa iz delokruga komunalne policije“.

Zakon o komunalnim delatnostima („Sl. glasnik RS“, br. 88/2011 i 104/2016) kaže da se tim zakonom  određuju komunalne delatnosti i uređuju opšti uslovi i način njihovog obavljanja. U članu 2. daje se pojam, pa su komunalne delatnosti u smislu ovog zakona, delatnosti od opšteg interesa, pružanja komunalnih usluga od značaja za ostvarenje životnih potreba fizičkih i pravnih lica kod kojih je jedinica lokalne samouprave dužna da stvori uslove za obezbeđenje odgovarajućeg kvaliteta, obima, dostupnosti i kontinuiteta, kao i nadzor nad njihovim vršenjem, i to:

–  snabdevanje vodom za piće te prečišćavanje i odvođenje atmosferskih i otpadnih voda;

–  proizvodnja, distribucija i snabdevanje toplotnom energijom;

– upravljanje komunalnim otpadom, održavanje čistoće na površinama javne namene,  održavanje javnih zelenih površina delatnost zoohigijene i dimničarske usluge;

–  gradski i prigradski prevoz putnika;

–  upravljanje grobljima, sahranjivanje i  pogrebna delatnost;

–  upravljanje javnim parkiralištima, upravljanje pijacama;

– obezbeđivanje javnog osvetljenja;

– održavanje ulica i puteva.

Kretanje, zaustavljanje i kontrola vozila i vozača spada u oblast saobraćaja na putevima. Jedino što ima veze sa saobraćajem u vezi komunalnih delatnosti je objašnjeno u članu 3. Zakona o komunalnim delatnostima i to je, obavljanje gradskog i prigradskog prevoza putnika, upravljanje javnim parkiralištima kao stvaranje i održavanje uslova za korišćenje javnih saobraćajnih površina i posebnih prostora određenih za parkiranje motornih vozila, kao i uklanjanje i premeštanje parkiranih vozila i postavljanje uređaja kojima se sprečava odvoženje vozila po nalogu nadležnog organa, i održavanje ulica i puteva u gradovima i drugim naseljima kao izvođenje radova kojima se obezbeđuje nesmetano i bezbedno odvijanje saobraćaja i čuva i unapređuje upotrebna vrednost ulica, puteva, trgova, platoa i sl. Znači, vršenje komunalnih delatnosti je obezbeđivanje uslova u skladu sa zakonom kojim se reguliše saobraćaj  (izgradnja i popravka saobraćajnica, postavljanje saobraćajne signalizacije, zoniranje i sl.) a ne kontrola saobraćaja u skladu sa tim zakonom. Recimo, prema članu 157. ZOBS tehničko regulisanje saobraćaja na državnim putevima obavlja ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja, a na opštinskim putevima i ulicama u naseljima organ jedinice lokalne samouprave nadležan za poslove saobraćaja, i samo zato se tu pojavljuju organi lokalne (ovde Gradske) uprave, da odrede granice zona i režim saobraćaja u njima, a ne da kontrolišu kretanje u istim niti da kažnjvaju za saobraćajne prekršaje.

Da ne širimo previse, poenta je da su put, ulica, trotoar  saobraćajne površine, te da se na kretanje i zaustavljanje vozila na ovim površinama primenje ZOBS. Komunalna policija je nadležna samo za zaustavljanje i parkiranje vozila na drugim površinama koje nisu saobraćajne, poput javnih zelenih površina. U smislu komunalnog reda nije bitno da li je reč o kontejneru, smeću ili vozilu, već samo da je nešto na javnoj zelenoj površini gde mu nije mesto. Nije potrebno čak ostvarenje posebne zabranjene posledice, npr. da vozilo ometa odvijanje saobraćaja kao kod saobraćajnih prekršaja. Pretpostavka je da samo ostavljanje nekog predmeta (automobila i bilo čega drugog) na zelenoj površini nanosi štetu toj površini, a time i narušava opšti interes.

A zanimjiv (kao primer)  je i novododati član 336a koji kaže da se prekršajni nalog izdaje za prekršaje kojima je predviđena novčana kazna u fiksnom iznosu. To je bespotrebno pisanje teksta, jer to već predviđa Zakon o prekršajima („Sl. glasnik RS“, broj 65/2013, 13/2016 i 98/2016-OUS) kojim je pored  pojma prekršaja, uslova za prekršajnu odgovornost, uslova za propisivanje i primenu prekršajnih sankcija, sistema sankcija, prekršajnog postupka, postupka izvršenja odluke, registra sankcija i neplaćenih novčanih kazni i drugih novčanih iznosa, detaljno regulisano i izdavanje prekršajnog naloga (način, uslovi, sadržina, dostavljanje…). Stavom 1. člana 168 navedenog zakona već je predviđeno isto, da se prekršajni nalog izdaje kada je za prekršaj zakonom ili drugim propisom od prekršajnih sankcija predviđena samo novčana kazna u fiksnom iznosu.

Ovo su zamerke piscima zakona u smislu poznavanja pravnog sistema, te pravila pisanja i tumačenja propisa (tzv. nomotehnika). Ponavljam se, ali moram pet podsetiti na osnovne postulate pravnog sistema, ono što se pri pisanju i tumačenju normi stalno zaboravlja (ili se ne zna, svejedno).

Pravni poredak jedinstven što u članu 4. kaže Ustav Republike Srbije („Sl.  glasnik RS”, br. 98/2006), ), a ponavlja i u članu 194. Dakle, pravni sistem ne čini jedan propis i nikako se ne sme usko gledati. Pri tumačenju odredbi nekog propisa mora se uzeti u obzir šira slika, prvo, da li se radi o sistemskom (lex generalis) i posebnom (lex specialis) propisu, da li se radi o prinudnom propisu, šta o tome kažu odredbe Ustava, da li postoji kolizija sa drugim propisima  itd., a kao najvažnije mora se uzeti u obzir šta pravna nauka kaže o tumačenju napisanih odredbi (inače materija koja se nekada izučavala na prvoj godini Pravnog fakulteta, predmet Uvod u pravo). A ta pravila kažu, da se prvo se tumači jezički i gramatički (onako kako piše) a onda logički (veza) i idejno (šta je pisac propisa hteo da kaže). Kažu i da je zabranjeno tumačiti ono čega nema u propisu (nepostojeće odredbe) ili slobodno po nahođenju tumačiti postojeće odredbe (prilagođavati termine i izraze) ili podvesti  nešto drugo čega nema u propisu pod te odredbe. A pre svega kod tumačenja se mora veoma voditi računa, o jeziku i gramatici, značenju reči i upotrebi interpunkcijskih znakova. Dakle, osim pravničkih potrebna su i druga opšta znanja a pre svega stručnost i iskustvo.

Za početak potrebno je razumeti šta koji propis reguliše, te koji propis je lex generalis (opšti) a koji lex specialis (posebni) i kakva je hijerarhija propisa i pravila postavljenih u njima. Drugo, potrebno je shvatiti da ako nešto nije uređeno jednim propisom to ne znači automatski da nije propisano, možda je drugim propisom regulisano.

4.Pitanje pristupa problemu

Da li je moguć drugačiji pristup?

Niko, nikada, nije do kraja sagledao koliki je značaj ove teme. Da li je neko posmatrao saobraćaj kao nešto u čemu svaki pojedinac provodi bar 25% (a neki i znatno više, vozači profesionalci i sl.) ukupnog dnevnog vremena? Svako kretanje (peške, biciklom, vozilom, javnim prevozom… ), od trenutka napuštanja objekta je saobraćaj, čekanje na pešačkom prelazu je saobraćaj, igra na ulici je saobraćaj… Svaka aktivnost u kojoj se primenjuju pravila saobraćaja ili se odvija na saobraćajnoj površini je saobraćaj. A nešto na šta se utroši toliko ukupnog vremena po logici stvari mora biti veoma važno. I to ne samo zbog utroška vremena nego i opasnosti, što valjda ne treba posebno da obrazlažem. Samo ću navesti da  se vozilo u pravu definiše kao „opasna stvar“, odnosno stvar čija redovna upotreba shodno njenoj nameni, sama po sebi predstavlja rizik i nosi opasnost (isto se tretira kao i oružje npr.). Čak i prosto kretanje pešaka po trotoaru nosi rizike, ne samo za pešaka već i druge.

A pojačana kontrola saobraćaja i oštrije kažnjavanje mogu dati rezultat samo kratkoročno, što se jasno pokazalo. Ne treba zalečivati posledice nego lečiti uzroke.

Svedoci smo toga da kod nas pravila saobraćaja ne znaju ni vozači sa decenijskim iskustvom. Da se greši u osnovama. A ponajviše se greši u odnosu i u stavu. Lično sam anketirao instruktore u auto- školama o njihovim zapažanjima, te mnoge vozače profesionalce (taksiste, vozače u javnim prevozu, vozače kamiona….) o njihovom znanju. Zapanjujće je koliko je neznanje i to ne samo o novinama (diskutabilno je da li su novine ako su donete još 2009. god.), recimo šta je i koliko traje zaustavljanje a šta parkiranje, već i o osnovama, od toga  šta je oprema a šta uređaj na vozilu, šta se mora imati i kada se koristi,  gde se sme zaustaviti i parkirati, gde je dozvoljeno polukružno okretanje, šta tačno znači neki znak ili oznaka na kolovozu, do načina kretanja u traci…. Redosled prioriteta u postupanju, odnosno koji znakovi su prioritetni, naučna je fantastika. Veliki procenat vozača ne daje ni znak pomoću pokazivača pravca kod promene saobraćajne trake, niti ima svest  zašto je to obavezno. Pogledajte kolike gužve pravi nepoštovanje pravila da se ne ulazi raskrsnicu ako nema mogućnosti za bezbedan prolazak. Većina vozača zna samo kolokvijalne nazive saobraćajnih znakova ali ne zna tačno niti u potpunosti kakvu obavezu koji znak predviđa. Najneverovatnije je da jedno od osnovnih pravila, obavezu propuštanja vozila koje dolazi sa desne strane, ogroman procenat vozača uopšte ne razume, pogotovo ako postoji bilo kakvo skretanje ili ne daj bože ukrštanje više pravaca ili kružni tok (pogotovo ako su već ušli u isti). Ako ne razume, kako će ga primeniti? Instruktori vožnje (koji imaju svakodnevni neposredni uvid u postupanja drugih vozača) jedinstveni su u oceni da velika većina vozača sa dugogodišnjim iskustvom ne bi sada prošla test poznavanja pravila.

E sad, neznanje je jedno, ono što se ne zna može se naučiti (ako se to želi, naravno), ali postoji veći problem koji eliminiše želju za učenjem, koji je nešto sasvim drugo i mnogo je ozbiljniji. To je nedostatak svesti o svemu navedenom. Nije glavni problem mladog vozača to što je mlad i neiskusan, što nema znanje ni veštinu, što ne ume da proceni sitaciju, već što je (u većini slučajeva) pogrešno vaspitan. Što mu nisu usađene prave vrednosti i obrasci ponašanja.

Ne može se od auto-škola očekivati da urade sve, prve svega ono što je porodica trebalo da učini. Kandidat za vozača koji dolazi u auto-školu na obuku za određenu kategoriju već mora biti vaspitan pravilno i da ima osnovna znanja o saobraćaju (ali i druga znanja, recimo o kompjuterima da bi uopšte mogao da prati nastavu i polaže test).

Svest o tome čemu pravila služe i potrebi njihovog poštovanja nije značajna samo za saobraćaj kao jednu oblast,  već uopšteno za funkcionisanje čitavog društva. Svest o poštovanju pravila, prvenstveno radi zaštite i korisnosti po sebe a ne zbog straha od kazne je  srž vaspitanja i obrazovanja. Ko u najmlađem uzrastu shvati pravilno zašto se ulica prelazi samo na obeleženom mestu, kasnije će shvatati i zašto je važno poštovati sva druga pravila, pisana i nepisana. Shvatiće, recimo da se račun mora platiti, da neplaćanje poreza iako ne vidi direktnu vezu, ipak posredno uzrokuje rupe na putevima, redove u zdravstvenim ustanovama, nestanak struje…. Shvatiće da bez pravila nastaje haos u kome društvo ne može da funkcioniše. Shvatiće u pravom smislu, da, iako je čovek slobodan da radi šta želi, to nije bezuslovno, da se tim ponašanjem ne smeju ugrožavati druge osobe, niti njihove slobode i prava. Društvo čine pojedinci, koji se moraju ponašati odgovorno da bi to društvo funkcionisalo.

Naravno, ne može se očekivati od svakog pojedinca da sam dođe do zaključaka u vezi s tim, da shvati sve ovo, već se zato se sa edukacijom mora  početi od malena, i to raditi sistemski, u kontinuitetu. Jedino tako može da se gradi funkcionalno društvo. Zato treba učiniti napor da se u tom procesu od nečega krene.

A izmenama je kao rešenje predviđeno da Vlada Republike Srbije obrazuje Telo za koordinaciju poslova bezbednosti saobraćaja na putevima. Moje pitanje je, da li nam je potrebno još jedno koordinatorno telo. Nama fali konkretna i kontinuirana akcija a ne koordinacija, analiza i pametovanje.

Dakle, pre svega nedostaje sistemski i kontinuiran pristup u obrazovanju i vaspitanju. Bez takvog pristupa cela priča o izmenama propisa, oštrijoj kaznenoj politici i pojačanoj kontroli nema nikakav smisao i ostaje bez efekta.

Ovde držimo fokus na saobraćaju, ali poenta priče je mnogo šira. Mnogo je bitnije, kako je u zakonu rečeno: „učvršćivanje pozitivnih stavova i ponašanja značajnih za bezbedno učešće u saobraćaju“ nego samo „sticanje tehničkih znanja, veština i neophodnih navika“. Značenje saobraćajnih znakova može se naučiti a tehnika vožnje savladati, ali pre svega toga treba stvoriti svest kod svakog zašto je važno ponašati se odgovorno. Akcenat je na odgovornosti. I tehnički savršen vozač (vozač profesionalac ili sportski vozač npr.), koji vlada svim veštinama i zna da kontroliše vozilo u svim situacijama može biti neodgovoran učesnik u saobraćaju (što se često dešava) ako krši pravila.

Poštovаnje propisа iz oblаsti bezbednosti sаobrаćаjа ne treba posmatrati samo kao obavezu, zato što postoje kаznene mere zа učinioce, već zato što se njihovim nepoštovanjem stvara društvenа opаsnost. Najgore posledice nepoštovаnjа propisa nisu kazne i druge mere, već stradanje ljudi i uzrokovanje materijalne štete. Poštovаnje pravila sаobrаćаjа je prvenstveno stvar obrazovanja, kulture i vaspitanja, odnosno svesti pojedinca čemu pravila služe, ali i svesti o stalnoj potrebi učenja i usavršavanja svojih znanja i veština, kao i realnog sagledavanja sebe, odnosno svojih sposobnosti. Recimo, svaki pešak koji prelazi ulicu na nebezbednom mestu mora imati svest da time ne ugoržava samo sebe, već i druge učesnike u saobraćaju. Posledica takvog ponašanja neće biti samo povreda ili smrt tog neodgovornog pešaka, već posledice trpe i druga lica, na prvom mestu njegova porodica, ali i vozač koji ga je povredio te porodica tog vozača itd. A trpi i celo društvo. Da li neko razmišlja o tome koliko košta medicinsko zbrinjavanje povređenih, o invalidima i sredstvima koja se moraju obezbediti za njihovo izdržavanje i negu, o socijalnim davanjima onima koji su izgubili roditelje i hranioce, o izgubljenim narednim generacijama…? Čak i da kazne posmatramo kao prihod koji država ostvaruje, to nije isplativo razmišljanje. Zašto? Najviši iznos kazne koja se može naplatiti od vozača je 120.000 dinara, a predviđen je za najteže prekršaje, za ponašanja koja gotovo sigurno uzrokuju najteže posledice. Samo jedna srednje komplikovana hirurška intervencija košta nekoliko puta više, a gde su transport povređenih, bolnički dani, ortotičko-protetička pomagala i drugi troškovi?

Zato tvrdim (ranije rečeno) da propisana ograničenja za „mlade“ vozače, nemaju nikakvog smisla. kao mere same za sebe. Pogledajte kako se ponašaju biciklisti ili pak vozači mopeda, kako voze i koliko rizikuju.  U koliko nesreća oni učestvuju i koliko nesreća izazivaju? A mopedi  su po snazi najslabija motorna vozila i njihovi vozači su opasni po sebe pre svega. A taj isti neodgovorni vozač mopeda sutra će sesti u automobil i postaće opasan i po druge.

Po meni, najbitnije je tom mladom vozaču usaditi osećaj da se sedanjem za upravljač preuzima ogromna odgovornost, ne samo za ličnu već i za bezbednost drugih.

Koliko se značaja daje odgovornosti koju vozač ima, govori činjenica da se  stranoj terminologiji (recimo u Sjedinjenim Američkim državama) upotrebljava izraz „Driving privilege”, gde se o pravu na upravljanje vozilom govori kao  posebnoj  privlegiji, dok se u domaćem zakonodavstvu pravo na upravljanje vozilom tretira kao mogućnost za sva lica koja se stiče ispunjavanjem propisanih uslova. Tretiranjem nečega kao privilegije daje se poseban značaj i ustanovljava svest o odgovornosti koja se preuzima. Recimo i to da se u toj terminologiji kao najvažnije ističe „deljenje puta sa drugim učenicima“ („Sharing the Road”), i obaveza „odbrambene“ vožnje („Defensive Driving”) koja podrazumeva konstantno obraćanje pažnje na uslove vožnje, obavezu planiranja unapred i predviđanja mogućih opasnosti, kao i preduzimanja pravovremenih akcija radi izbegavanja saobraćajnih nezgoda. Znači,  prevashodno se insistira na odnosu prema drugima i svesti koju vozač mora da ima, da radi nešto što nosi veliki rizik i da nije sam na putu.

Napred sam govorio o obavezama. A šta je sa obrascima korisnog (da ne kažem lepog) ponašanja na koje ne obavezuje neki propis? Šta je sa uljudnosti, kulturom, solidarnošću?  Da li npr. svako ko vozi po kiši razmišlja o pešacima koji su na trotoaru? Da li razmišlja da smanji brzinu ako vidi baru ispred sebe? I to iz najmaje dva  razloga. Prvo zbog bezbednosti i da bi sačuvao vozilo, jer ne zna kolika je rupa ispod. Drugo, zbog pomisli, da li bi njemu bilo prijatno da ga neko „okupa“ dok čeka prelazak ulice?

5.Obrazovanje kao ključno

ZOBS je i ranije predviđao sprovođenje mera saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja u cilju  (citat): „sticanja znanja, veština i neophodnih navika, kao i unapređivanja i učvršćivanja pozitivnih stavova i ponašanja značajnih za bezbedno učešće u saobraćaju“. Propisano je da odgovornost za navedeno imaju svi, počev od porodice, preko državnih organa i institucija, organa lokalne samouprave, vaspitno-obrazovnih ustanova, Аgencije za bezbednost saobraćaja, javnih službi, stručnih i naučnih institucija, sredstava javnog informisanja do udruženja i grupa građana.  Da li se sprovode mere saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja, odnosno da li svi pobrojani izvršavaju svoje obaveze?

Takođe, predviđen je i niz aktivnosti u funkciji unapređenja bezbednosti saobraćaja na putevima, razne vrste saradnje i usklađenog obavljanja poslova između gore navedenih lica,  kao i iniciranje i praćenje preventivnih i drugih aktivnosti u ovoj oblasti. Ali, pored sporadičnih akcija (reklamni spotovi početkom školske godine, poneki prilog u informativnim emisijama, nekavi pamfleti, sporadične tribine, predavanja i sl.) i tradicionalne manifestacije pod pokroviteljstvom Auto moto saveza Srbije „Šta znaš o saobraćaju“, koja se sprovodi više-manje po inerciji (i zbog obaveze nosioca javnog ovlašćenja u vezi saobraćaja na međunarodnom planu), čini se da nešto nedostaje. U školama, iako su one nekada igrale značajnu ulogu u ovom procesu, saobraćaju je, pogotovo u nižim razredima, po nastavnom planu i programu posvećeno par časova ukupno.  Realno, ne stigne se odraditi ni jedan kompletan čas godišnje (sprovedena anketa među nastavnicima).  Da li je to prihvatljivo za ovako važnu temu? A opet, propisima je predviđena obaveza za škole da sporovode obuku iz saobraćaja a da im nisu data nikakva pomagala, literatura niti pomoć.

Ideja koju godinama zastupam je uvođenje nastavnog predmeta u škole (kao posebnog ili kao segmenta u okviru nekog drugog) koji bi se bavio ovim temama. Reč je o tome da se u našem školskom sistemu stalno uvode novi predmeti a ne procenjuje korisnost onih postojećih, da li su ta znanja prevaziđena ili možda beskorisna, tj. ne radi  se korekcija nastavnih planova i programa u cilju sticanja upotrebljivih znanja. Deca realno jesu preopterećena a za tim nema potrebe. Da li svako mora da zna napamet periodni sistem elemenata,  opis svega u njemu, po elementima i grupama itd. (što se recimo zahteva) ili je za one koji se neće baviti hemijom u životu dovoljno osnovno znanje o tome? Da li se mora znati tačna godina „kada je Milutin došao na presto“ (citat iz popularnog domaćeg filma) ili je dovoljno znati priču o Nemanjićima i razumeti istorijske procese i okolnosti? Nasuprot tome, da li svako mora da zna šta znači crveno svetlo na semaforu? Da ne budem pogešno shvaćen,  lično sam veliki ljubitelj istorije (kojom se i bavim). Reč je o tome, čemu škola treba da služi, šta treba učiti u školi a šta ostaviti pojedincu kao ličnu i profesionalnu nadgradnju. Na primeru istorije možda najbolje mogu pokazati „ne“-ispravnost vladajućeg koncepta. Istorija kao nauka ima više zadataka, a služi nam da bi znali prošlost, odnosno to je ono na čemu se sada (a i ranije) uporno insistira u školi. Lepo je znati prošlost, ali to po meni nije svrha istorije. Istorija nam pre svega služi da bi učeći prošlost razumeli sadašnjost, i još važnije, da bi predvideli blisku budućnost. Znati znači razumeti nešto a ne imati informaciju o tome. Taj koncept treba da vlada svuda, da prožima sve sfere,  da se znanja iz različitih oblasti prepliću. Jer, učeći istoriju npr. možemo regulisati i saobraćaj. Recimo, da projektanti malo bolje znaju istoriju i analiziraju istorijske podatke o razvoju gradova i povećanju broja stanovnika u njima, te napretku nauke i tehnike, bolje bi ulice bile projektovane i bilo bi manje gužvi u saobraćaju te time i manje nezgoda. Ne bi se tako često radile rekonstrukcije ulica. Ako neko sada, pri rekonstrukciji ulice na mestu gde je moguće da umesto porodične kuće sa dvorištem nikne stambena zgrada, ne predvidi vodovodnu cev dovoljnog profila koja može zadovoljiti i te buduće potrebe, eto gužve i haosa u saobraćaju kada se ta ulica zatvori radi postavljanja novih cevi. A pored vodovodnih imamo i kanalizacione, elektro, telefonske i druge vodove… Malo se šalim ali poenta se može shvatiti.

A sada imamo saobraćajno obrazovanje u školama kao obavezno (bar je tako predstavljeno). Možda ne znate, saobraćajno obrazovanje je uvedeno u škole, ako je verovati rečima ministra prosvete. Imenovani i ostali državni funkcioneri bombastično su istakli da od ove školske godine imamo saobraćajno obrazovanje u osnovnim i srednjim školama. Tako su to prezentovali. Ali, kako to obično biva kod nas, sve je urađeno na brzinu, bez nekog plana šta i kako raditi. Neke obuke nastavnika su kao rađene (policija je navodno trebala biti uključena), ali ništa se ne zna tačno.

A istina je da nije uveden poseban predmet, već je to učinjeno preko promene promene planova postojećih predmeta, propisivanjem programa i povećanjem broja časova posvećenih saobraćaju. Iz ministarstva poručuju da će sve biti u hodu, da nema plana, nema udžebenika, da će se videti u budućnosti…. što praktično znači neka se snalazi kako ko ume. Samo jedno pitanje, ako nije propisan plan, kako znati šta deca treba da nauče i savladaju i kako ih oceniti ako to ne znate? A trenutno nema nikakvih udžbenika u vezi saobraćaja (ne postoje), niti pomoćne literature, čak ni nastavnici nemaju odakle da pročitaju ono što treba da predaju.

U članu 6. ZOBS, do sada zaboravljanom, na čije se odredbe niko i ne obazire, proširen je krug lica i institucija  odgovornih za sprovođenje mera saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja, što je moram reći deklarativni pristup, a nama je potreban konkretan i praktičan.

A u vezi napred rečenog (o nastavnom planu i programu) dodat je i stav da se program  saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja u predškolskim ustanovama donosi ministar nadležan za poslove obrazovanja, na predlog Agencije za bezbednost saobraćaja. A za osnovne i srednje škole? Ko donosi za njih, kako i na koji način?

A stečeno znanje mora biti primenjivo na realne životne situacije. Nije svrha učenja položiti test već biti u mogućnosti da se stečeno znanje primeni. Zbog neke greške na testu može se samo „pasti“ ispit a u realnoj situaciji zbog iste te greške izgubiti život ili oduzeti nečiji.

Dakle, mora se upotrebiti drugačiji pristup u obuci vozača od onog koji kod nas vlada decenijama unazad, recimo sistem predstavljanja saobraćajnih pravila putem skica različitih situacija, jer je kontraproduktivan. Skice mogu da postoje samo kao pomoćna sredstva radi pojašnjenja, nikako radi učenja. Poenta je u prihvatanju pravilnog ponašanja i razumevanju pravila (shvatanju principa) a ne u učenju testnih situacija i rešavanja zadataka na testu. Test kao forma je statistički model u suštini. Metodologija sastavljanja testa je u zavisnosti od broja ponuđenih odgovora (3 ili 4) uvek ista i čak i onaj ko ništa ne zna, ako mu radi osnovna logika, ima 50% šanse da test prođe. Zašto? Upravo zbog metodologije i principa sastavljanja testova, gde je (kod testova sa 4 odgovora) jedan ponuđeni odgovor na pitanje uvek totalno pogrešan (tzv. odgovor za eliminaciju apsolutnih neznalica), znači odbacuje se kao besmislen, drugi je  sličan tačnom ali postoji logička greška (npr. umesto 1500 piše 5100 i sl.), koji logičko razmišljanje odbacuje, jedan je približno tačan a samo jedan potpuno tačan. Dakle, ukoliko izbacimo dva odgovora koje logika odstranjuje, ostaje 50% šanse da se nasumičnim izborom pogodi pravi odgovor. Kod testova sa tri ponuđena odgovora još je lakše jer treba odbaciti samo jedan besmislen odgovor.

Ako u pravljenju sistema učenja pođemo od toga da je zadati cilj položiti test, nema realnog ni primenjivog znanja. Pogledajte šta o primenjivom znanju dece u Srbiji govore PISA testovi. Nisu naša deca lenja i neinteligentna i nije tačno da ne uče, već je to rezultat sistema predavanja i ispitivanja koji vlada poslednjih godina. Ako se vratimo na pravila saobraćaja, gde ćemo većinu situacija naučiti tako što ćemo zapamtiti skicu situacije, to znanje nije primenjivo. Misaoni proces je takav da se jednostavno uvek traži prepoznavanje modela, te ako nema potpunog podudaranja nema ni pravilnog zaključka. S druge strane ako se jednom upadne u grešku, ne može se izaći iz zatvorenog kruga, zbog psihološkog procesa tzv. pristrasnog potvrđivanja, kada se ne razmišlja ispočetka nego uporno traži potvrda i opravdanje za ono što je već zaključeno. E upravo to je pogrešno. Ovakav pogrešan model vlada kod nas u svim segmetnima. Pogledajte samo šta se radi u pravosuđu i  upravi, kako se pogrešno i različito tumače pravne norme i kakav haos iz toga nastaje. A značenje norme mora biti uvek isto a ne da zavisi od interpretacije onog ko je primenjuje. Nasuprot tome, najvažnije je shvatiti princip, koji se onda, jednom prihvaćen, primenjuje u svim varijacijama koje realan život nameće. Dakle, isto kao što se primenjuje matematička formula, koja je uvek ista samo se menjaju konkretne vrednosti (nepoznate) u zadatku. U saobraćaju za donošenje pravilne odluke nikada nema više od par sekundi vremena, i nema prostora za analizu situacije, već se reaguje mehanički kako je naučeno, što znači da je najvažnije pravilno shvatiti princip. A još važnije je prihvatiti da se poštovanjem pravila (obaveze, ograničenja ili upozorenja) može preduprediti situacija u kojoj se mora reagovati u sekundi (npr. ako se na vreme smanji brzina nema potrebe za naglim kočenjem i izbegavanjem opasnosti  i sl.).

Još nešto, veoma bitno. Učenje, bilo čega, nikada nije završen proces. Stalno postoji potreba da se ono što je naučeno obnovi i proširi.  Pravila (propisi) se stalno menjaju jer se menjaju okolnosti (razvoj tehnike i sl.), a „nepoznavajne propisa škodi“ (Ignorantia legis nocet) kaže stara latinska poslovica. Neznanje nije opravdanje, jer važi pretpostavka da se neke stvari jednostavno moraju znati. Svaki učesnik u saobraćaju (vozač pre svega) mora da zna sva važeća pravila saobraćaja i dužan je da se upozna sa svakom izmenom propisa.

6.Umesto zaključka

Sad se na kraju opet postavlja pitanje, šta reći a ne ponoviti se ili biti grub?  Neka svako izvuče sopstvene zaključke.

Na kraju, da ne bude zabune oko toga i pogrešnog tumačenja namere, ovim komentarom nikako se ne želi nipodaštavati nečije znanje i umeće, niti se neka konkretna osoba (ili više njih) izvrgnuti ruglu niti optužiti za nešto. U pitanju su samo konstatacije i citiranje onoga što je napisano i što su neka lica sama iznela, i postavljanje uopštenih pitanja koja načelno zahtevaju odgovore. Sva izneta razmišljanja i stavovi predstavljaju  stručnu analizu, te vrednosni sud autora teksta i kritički osvrt, dat u najboljoj nameri u cilju unapređenje našeg pravnog sistema i bezbednosti saobraćaja na putevima u zemlji. Jedino to i ništa drugo.

 

Izvor: Izvod iz zakona preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a

 

The post Da li su nam potrebne baš ovakve izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima? appeared first on Pravni Portal.

Izmene Zakona o računovodstvu, reviziji i faktoringu

$
0
0

Na sajtu Narodne skupštine Republike Srbije objavljeni su predlozi sledećih zakona: Zakona o dopunama Zakona o računovodstvu; Zakona o dopuni Zakona o reviziji i Zakona o izmenama i dopunama Zakona o faktoringu, čiji je predlagač Vlada Republike Srbije.

Razlozi za donošenje i usvajanje sva tri Predloga zakona su isti i sadržani su u obavezi Republike Srbije da usaglasi svoju zakonsku regulativu sa novim međunarodnim standardima u oblasti sprečavanja i otkrivanja pranja novca i finansiranja terorizma (Međunarodni standardi u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje – FATF Preporuke) koje su donete 2012. godine od strane Organizacije za kontrolu i sprečavanje pranja novca (u daljem tekstu: FATF).

Upravo iz tog razloga prikaz predloženih izmena i dopuna sadržan je u jednom komentaru. U nastavku teksta prikazaćemo sadržinu predloženih izmena i dati pojašnjenja sadržana u obrazloženju svakog pojedinačnog predloga.

 

I PREDLOG ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O RAČUNOVODSTVU

Odredbom člana 1. Predloga zakona predlaže se dodavanje novih stavova (stav 2. i 3.) u članu 15. Zakona, tako da sadržina predmetnog člana nakon dopuna glasi:

Vođenje poslovnih knjiga i sastavljanje finansijskih izveštaja pravno lice, odnosno preduzetnik može poveriti ugovorom u pisanoj formi, u skladu sa zakonom, privrednom društvu ili preduzetniku, koji imaju registrovanu pretežnu delatnost za pružanje računovodstvenih usluga.

Osnivač, odnosno vlasnik, kao i član organa upravljanja privrednog društva koje ima registrovanu pretežnu delatnost za pružanje računovodstvenih usluga, ne može biti pravno lice koje je osuđeno pravosnažnom presudom za krivično delo u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela, odnosno fizičko lice koje je pravosnažno osuđeno za krivična dela iz stava 3. ovog člana.

Preduzetnik koji ima registrovanu pretežnu delatnost za pružanje računovodstvenih usluga ne može biti lice koje je pravosnažno osuđeno za krivična dela protiv prava po osnovu rada, privrede, imovine, pravosuđa, pranja novca, finansiranja terorizma, javnog reda i mira, pravnog saobraćaja i službene dužnosti.

Odredba stava 1. ovog člana ne odnosi se na Narodnu banku Srbije, banke i druge finansijske institucije nad kojima, saglasno zakonu, nadzor vrši Narodna banka Srbije, društva za osiguranje, davaoce finansijskog lizinga, dobrovoljne penzijske fondove, društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima, investicione fondove, društva za upravljanje investicionim fondovima, berze, brokersko-dilerska društva i faktoring društva.“

Članom 2. Predloga zakona u članu 46. Zakona uvodi se kaznena odredba za nepoštovanje odredaba člana 15. Zakona (odredba o poveravanju vođenja poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izveštaja, kao i novouvedene obaveze za osnivače i vlasnike „računovodstvenih agencija”):

– novčanom kaznom od 100.000 do 3.000.000 dinara kazniće se za privredni prestup pravno lice;

– novčanom kaznom od 20.000 do 150.000 dinara kazniće se za privredni prestup i odgovorno lice u pravnom licu.

Odredbom člana 3. Predloga zakona određen je prelazni period od 6 meseci (od dana stupanja na snagu ovog zakona) u kome su privredna društva, odnosno preduzetnici koji imaju registrovanu pretežnu delatnost za pružanje računovodstvenih usluga dužni da usklade svoje poslovanje sa odredbama ovog zakona (šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona).

 

II PREDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O REVIZIJI

Odredbom člana 1. Predloga zakona predloženo je dodavanje novog stava (stav 2.) u članu 12. Zakona, u smislu da pored zabrana koje se odnose na licencirane ovlašćene revizore i članove organa upravljanja društava za reviziju, u smislu da se ne mogu baviti revizijom (dobiti licencu) ili upravljanjem društva ukoliko su bili pravosnažno osuđeni za krivična dela koja ih čine nedostojnim za obavljanje ovih poslova (definisana članom 5. Zakona), zabrana uvede i za osnivače, odnosno vlasnike društava za reviziju tako da osnivač, odnosno vlasnik društva za reviziju, ne može biti pravno lice koje je osuđivano pravosnažnom presudom za krivična dela u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela ili fizičko lice koje je pravosnažno osuđivano za krivična dela definisana članom 5. Zakona.

Na ovaj način dodatno bi se onemogućilo da krivično kažnjena, kako fizička tako i pravna lica, budu u mogućnosti da makar i kao manjinski vlasnici budu uključena u ovu delatnost od javnog značaja.

Sadržina člana 12. nakon dopuna glasi:

Društvo za reviziju osniva se u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, osim ako ovim zakonom nije drukčije uređeno.

Osnivač, odnosno vlasnik društva za reviziju ne može biti pravno lice koje je osuđivano pravosnažnom presudom za krivična dela u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela ili fizičko lice koje je pravosnažno osuđivano za krivična dela iz člana 5. ovog zakona.

Društvo za reviziju može imati jednog ili više članova organa upravljanja.

Najmanje jedan član organa upravljanja društva za reviziju mora aktivno da govori srpski jezik.

Za člana organa upravljanja društva za reviziju ne može biti imenovano lice koje je pravosnažno osuđivano za krivična dela koja ga čine nedostojnim za obavljanje te funkcije, u smislu člana 5. ovog zakona.

Licencirani ovlašćeni revizori koji su članovi organa upravljanja društva za reviziju moraju da budu zaposleni u društvu za reviziju sa punim radnim vremenom i da zastupaju društvo za reviziju bez ograničenja.

Lica koja nisu članovi organa upravljanja društva za reviziju, a ovlašćena su za zastupanje društva za reviziju moraju da budu licencirani ovlašćeni revizori.“

Odredbama člana 2. Predloga zakona određen je prelazni period od 6 meseci (od dana stupanja na snagu ovog zakona) u kome su društva za reviziju dužna da usklade svoje poslovanje sa odredbama ovog zakona i način za ispunjenje zakonom utvrđene obaveze (da dostave Komori ovlašćenih revizora obaveštenje o ispunjenosti ove obaveze).

Odredbe Predloga zakona odnosiće se na sva pravna i fizička lica koja su registrovana kao osnivači, odnosno vlasnici društava za reviziju, odnosno koja će biti registrovana kao osnivači, odnosno vlasnici ovih društava, u smislu pribavljanja odgovarajućih uverenja o neosuđivanosti za propisana krivična dela.

 

III PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA

ZAKONA O FAKTORINGU

Članom 1. Predloga zakona menja se član 7. stav 1. Zakona na način što Ministarstvo finansija (u daljem tekstu: Ministarstvo) izdaje odobrenje za obavljanje poslova faktoringa u formi rešenja i na zahtev vlasnika privrednog društva. Dalje, menja se stav 2. tač. 2) istog člana Zakona tako što se ustanovljava i obaveza dostave podataka za vlasnika faktoring društva, dok se stavom 2. tač. 2) podtačka (2) predviđa obaveza pravnog lica da priloži Ministarstvu, pored postojeće dokumentacije i uverenje nadležnog organa da pravno lice nije osuđeno pravosnažnom presudom za krivično delo, kao i da se protiv njega ne vodi krivični postupak, u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela, a sve ne starije od šest meseci od dana podnošenja zahteva.

Takođe, članom 1. Predloga zakona menja se i stav 2. tač. 3) istog člana tako što se predviđa obaveza vlasnika, pored ranije propisane obaveze osnivača društva, da dostavi overene izjave o iznosu njihovih udela/akcija u faktoring društvu, dok se stav 8. ovog člana Zakona menja tako što se predviđa obaveza vlasnika faktoring društva ili lica koje on ovlasti, pored ranije propisane obaveze osnivača društva, da svaku promenu podataka iz stava 2. ovog člana Zakona dostavi Ministarstvu odmah, a najkasnije u roku od deset dana od dana nastale promene.

Nakon predloženih izmena sadržina člana 7. glasi:

Zahtev za izdavanje odobrenja za obavljanje posla faktoringa Ministarstvu podnosi osnivač, odnosno vlasnik faktoring društva ili lice koje on ovlasti.

Uz zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se:

1) osnivački akt faktoring društva;

2) podaci o osnivačima, odnosno vlasnicima faktoring društva i to:

(1) za fizička lica – overena kopija lične karte ili očitana biometrijska lična karta za državljane Republike, odnosno overena kopija pasoša za strane državljane, kao i uverenje nadležnog organa, ne starije od šest meseci od dana podnošenja zahteva, da fizičko lice nije osuđeno pravosnažnom presudom na kaznu zatvora dužu od šest meseci, da se protiv njega ne vodi krivični postupak i da mu nije izrečena mera bezbednosti zabrane vršenja poziva, delatnosti ili dužnosti;

(2) za pravna lica – overena kopija rešenja ili drugog akta o upisu pravnog lica u registar organa koji je prema propisima zemlje sedišta tog pravnog lica nadležan za vođenje registra privrednih subjekata, odnosno pravnih lica i uverenje nadležnog organa da pravno lice nije osuđeno pravosnažnom presudom za krivično delo, kao i da se protiv njega ne vodi krivični postupak, u smislu zakona kojim se uređuje odgovornost pravnih lica za krivična dela, sve ne starije od šest meseci od dana podnošenja zahteva;

3) overena izjava osnivača, odnosno vlasnika o iznosu njihovih udela/akcija u faktoring društvu;

4) podaci o odgovornom licu faktoring društva: overena kopija lične karte ili očitana biometrijska lična karta za državljane Republike, odnosno overena kopija pasoša za strane državljane, kao i uverenje nadležnog organa, ne starije od šest meseci od dana podnošenja zahteva, da odgovorno lice nije osuđeno pravosnažnom presudom na kaznu zatvora dužu od šest meseci, da se protiv njega ne vodi krivični postupak i da mu nije izrečena mera bezbednosti zabrane vršenja poziva, delatnosti ili dužnosti;

5) overena izjava osnivača da će osnovni novčani kapital u iznosu iz člana 6. stav 1. ovog zakona biti uplaćen na račun kod poslovne banke;

6) overena izjava osnivača o poreklu finansijskih sredstava iz tačke 5) ovog stava.

Ministarstvo rešenjem odlučuje o zahtevu iz stava 1. ovog člana u roku od 15 dana od dana prijema urednog zahteva, ukoliko je podnosilac prethodno dostavio Ministarstvu dokaz o izvršenoj uplati osnovnog novčanog kapitala.

Rešenje iz stava 3. ovog člana konačno je u upravnom postupku.

Protiv rešenja iz stava 3. ovog člana može se voditi upravni spor.

U upravnom sporu sud ne može rešiti upravnu stvar.

Osnivač privrednog društva ili lice koje on ovlasti dužan je da prijavu za upis faktoring društva u registar privrednih subjekata podnese u roku od deset dana od dana dobijanja rešenja Ministarstva kojim se faktoring društvu izdaje odobrenje za obavljanje poslova faktoringa.

Osnivač, odnosno vlasnik privrednog društva ili lice koje on ovlasti dužan je da svaku promenu podataka iz stava 2. ovog člana dostavi Ministarstvu odmah, a najkasnije u roku od deset dana od dana nastale promene.

Ministar nadležan za poslove finansija propisuje bliže uslove i način izdavanja odobrenja.“

Članom 2. Predloga zakona propisuje se da su faktoring društva, koja obavljaju poslove faktoringa na osnovu odobrenja pribavljenog pre stupanja na snagu ovog zakona, dužna da svoje poslovanje usklade sa odredbama ovog zakona podnošenjem uverenja o neosuđivanosti ministarstvu nadležnom za poslove finansija u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.

 

Izvor: Izvod iz obrazloženja Predloga zakona preuzet sa sajta Narodne Skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs)

The post Izmene Zakona o računovodstvu, reviziji i faktoringu appeared first on Pravni Portal.

Odluka Visokog saveta sudstva o predlogu kandidata za predsednika Upravnog suda, Apelacionih sudova i drugih sudova

$
0
0

Visoki savet sudstva na sednici održanoj 26. marta 2018. godine, po oglasu objavljenom u ,,Službenom glasniku RS“, broj 104/17 od 22. novembra 2017. godine, doneo je

 

I Odluku o predlogu kandidata za predsednika Upravnog suda

Jelena Ivanović, sudija i vršilac funkcije predsednika Upravnog suda

 

II Odluku o predlogu kandidata za predsednika Apelacionog suda u Beogradu

Duško Milenković, sudija i vršilac funkcije predsednika Apelacionog suda u Beogradu

 

III Odluku o predlogu kandidata za predsednika Apelacionog suda u Kragujevcu

Dubravka Damjanović, sudija i vršilac funkcije predsednika Apelacionog suda u Kragujevcu

 

IV Odluku o predlogu kandidata za predsednika Apelacionog suda u Nišu

Dragan Jocić, sudija Vrhovnog kasacionog suda  i vršilac funkcije predsednika Apelacionog suda u Nišu

 

Odluku o predlogu kandidata za predsednika Osnovnog suda u Novom Pazaru

Ana Pejčinović, sudija Osnovnog suda u Novom Pazaru

 

VI Odluku o predlogu kandidata za predsednika Prekršajnog suda u Obrenovcu

Sunčica Savić, sudija Prekršajnog suda u Beogradu

 

Odredbama čl.13. Zakona o visokom savetu sudstva (“Sl. glasnik RS”, br. 116/2008, 101/2010, 88/2011 i 106/2015) određena je nadležnost Visokog saveta sudstva, pa tako:

Visoki savet sudstva:

– bira sudije za trajno obavljanje sudijske funkcije;

– odlučuje o prestanku sudijske funkcije;

– predlaže Narodnoj skupštini kandidate za izbor sudija prilikom prvog izbora na sudijsku funkciju;

predlaže Narodnoj skupštini izbor i razrešenje predsednika Vrhovnog kasacionog suda i predsednika suda;

– predlaže Vrhovnom kasacionom sudu kandidate za sudije Ustavnog suda;

– imenuje sudije porotnike;

– odlučuje o premeštaju, upućivanju i prigovoru o udaljenju sudija;

– odlučuje o nespojivosti vršenja drugih službi i poslova sa sudijskom funkcijom;

– odlučuje u postupku vrednovanja rada sudija i predsednika suda;

– određuje sastav, trajanje i prestanak mandata članova disciplinskih organa, imenuje članove disciplinskih organa i uređuje način rada i odlučivanja u disciplinskim organima;

– odlučuje o pravnim lekovima u disciplinskom postupku;

– daje saglasnost na program stalne obuke za sudije i zaposlene u sudovima i vrši nadzor nad njegovim sprovođenjem;

– utvrđuje program početne obuke za sudije;

– donosi Etički kodeks;

– određuje broj sudija i sudija porotnika za svaki sud;

– obavlja poslove pravosudne uprave iz svoje nadležnosti;

– odlučuje o pitanjima imuniteta sudija i članova Saveta;

– predlaže obim i strukturu budžetskih sredstava neophodnih za rad sudova za tekuće rashode i vrši nadzor nad njihovim trošenjem, u skladu sa zakonom;

– odlučuje o prigovorima u postupku izbora za članove Saveta iz reda sudija;

– obrazuje svoja radna tela i stalne i povremene komisije i vrši izbor njihovih članova;

– daje mišljenje o izmenama postojećih ili donošenju novih zakona koji uređuju položaj sudija, organizaciju i postupanje sudova, kao i drugih sistemskih zakona koje sudovi primenjuju ili su od značaja za obavljanje sudijske funkcije;

– odlučuje o postojanju uslova za naknadu štete zbog nezakonitog i nepravilnog rada sudije;

– podnosi godišnji izveštaj o svom radu Narodnoj skupštini;

– obavlja poslova u vezi sa sprovođenjem Nacionalne strategije reforme pravosuđa iz svoje nadležnosti;

– obaveštava javnost o svom radu;

– sarađuje sa sudskim savetima drugih država i međunarodnim organizacijama;

– donosi akte predviđene zakonom;

– obavlja i druge poslove određene zakonom.

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programskog paketa “Propis Soft”Redakcija Profi Sistema Com-a.

Izvor: Sajt Visokog saveta sudstva.

The post Odluka Visokog saveta sudstva o predlogu kandidata za predsednika Upravnog suda, Apelacionih sudova i drugih sudova appeared first on Pravni Portal.

Pravo na besplatnu rehabilitaciju u zdravstveno-stacionarnim ustanovama i banjsko-klimatskim lečilištima tokom 2018. godine

$
0
0

Pravo na besplatnu rehabilitaciju u zdravstveno-stacionarnim ustanovama i banjsko-klimatskim lečilištima tokom 2018. godine, u trajanju od 10 dana, imaju korisnici starosnih, invalidskih i porodičnih penzija koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije i čija je penzija do iznosa od 24.980,00 dinara. Od ukupnih sredstava za društveni standard korisnika (421,16 miliona dinara), a na osnovu visine izdvojenih sredstava za besplatnu rehabilitaciju, u jednoj od 25 srpskih banja, ove godine će otići oko 14.000 penzionera.

U besplatnu rehabilitaciju uključeni su troškovi prevoza u visini cene autobuske, odnosno vozne karte drugog razreda. Fond će snositi troškove za pratioca deteta koje koristi porodičnu penziju po osnovu nesposobnosti za samostalan život i rad,dok će i slepi penzioneri koji dobiju rehabilitaciju o trošku Fonda imati i pratioca kome će boravak takođe biti besplatan.

Pravo  na besplatnu rehabilitaciju imaju penzioneri iz kategorije zaposlenih, samostalnih delatnosti i poljoprivrednici, koji, osim penzije koja je niža od gore navedenog iznosa, nemaju druga lična primanja, kao i penzioneri koji su to pravo ostvarili primenom domaćih propisa i na osnovu međunarodnih ugovora, pod uslovom da zbir tih penzija ne prelazi gore navedeni iznos (preračunato po srednjem kursu NBS na dan 31. 1. 2018. godine 1€ = 118,7428 dinara).

Pravo na korišćenje besplatne rehabilitacije imaju korisnici penzija koji to pravo nisu koristili u poslednjih pet godina.

Članstvo u penzionerskim organizacijama nije uslov za korišćenje ovog prava.

Pravo na besplatnu rehabilitaciju nemaju korisnici prava na privremenu naknadu po osnovu II i III kategorije invalidnosti, kod kojih je izvršeno prevođenje privremene naknade u invalidsku penziju.

Prijave na oglas se podnose zaključno sa 13. aprilom 2018. godine.

Izvor: Sajt Republičkg fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

The post Pravo na besplatnu rehabilitaciju u zdravstveno-stacionarnim ustanovama i banjsko-klimatskim lečilištima tokom 2018. godine appeared first on Pravni Portal.

Izmene koje donosi novi Zakon o azilu i privremenoj zaštiti


Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije o Predlogu Zakona o prosvetnoj inspekciji

$
0
0

Na sajtu Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (u daljem tekstu: Unija SPRS) objavljeno je saopštenje u kome se ukazuje na manjkavosti Predloga Zakona o prosvetnoj inspekciji.

Kako se navodi u saopštenju Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, već godinama unazad upozorava na veliki problem sistema, rad prosvetne inspekcije.

U saopštenju se navodi rad na prethodnom tekstu zakona paralelno sa izradom novog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, u periodu maja i juna 2017, ali se isti nije našao u proceduri, već potpuno novi tekst Zakona o prosvetnoj inspekciji.

Manjkavosti na koje ukazuje Unija SPRS u tekstu Predloga Zakona o prosvetnoj inspekciji su sledeće:

  1. Nema propisanih rokova za postupanje prosvetnog inspektora. Rokovi se crpe iz drugih zakona i praktično se ostavlja svakom inspektoru na volju koliko će dugo (ili kratko) postupati;
  2. Nema posebne odgovornosti prosvetnog inspektora. Ovde se pre svega misli na inspektora koji ne preduzme, ne predloži ili ne odredi mere ili radnje za koje je ovlašćen. Treba li posebno naglasiti da je i sam Zakon besmislen ako onaj ko vrši nadzor nema odgovornost za nepostupanje po predmetu?
  3. Inspektor neće biti odgovoran ni u koliko postupi na različit način u istoj pravnoj stvari. To nas navodi na tvrdnju da će različiti ili čak isti inspektori u različitim ili čak istim situacijama, istim ili različitim gradovima, postupati različito, bez ikakve odgovornosti?!

Celokupni tekst saopštenja možete pogledati na sajtu Unije SPRS.

Prema tekstu Predloga Zakona o prosvetnoj inspekciji njime se uređuju posebnosti postupka i položaja inspekcije u oblasti prosvete. Prosvetna inspekcija u vršenju inspekcijskog nadzora ispituje primenu zakona i drugih propisa u oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja, obrazovanja odraslih, dualnog obrazovanja, visokog obrazovanja, udžbenika i učeničkog i studentskog standarda.

Svrha prosvetne inspekcije je da, saglasno utvrđenim nadležnostima, obezbedi ostvarivanje javnog interesa i nesmetano obavljanje delatnosti u oblastima koje su predmet nadzora.

Poslove prosvetne inspekcije obavlja inspektor u ministarstvu nadležnom za poslove obrazovanja i vaspitanja, u organu pokrajinske uprave nadležne za poslove obrazovanja i vaspitanja i gradskom i opštinskom organu nadležnom za poslove obrazovanja i vaspitanja.

Nadzor nad radom prosvetne inspekcije u obavljanju poverenih poslova vrši ministarstvo nadležno za poslove obrazovanja i vaspitanja, odnosno organ pokrajinske uprave nadležan za poslove obrazovanja i vaspitanja, u skladu sa ovim zakonom.

Prosvetna inspekcija vrši inspekcijski nadzor nad primenom zakona i drugih propisa kojima se uređuje organizacija i način rada ustanova predškolskog vaspitanja i obrazovanja i osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja, a naročito u pogledu:

1) postupanja ustanove u pogledu sprovođenja zakona, drugih propisa u oblasti obrazovanja i vaspitanja i opštih akata;

2)ostvarivanja prava i obaveza zaposlenog, učenika i njegovog roditelja odnosno drugog zakonskog zastupnika, utvrđenih propisima u oblasti obrazovanja i vaspitanja;

3)ostvarivanja zaštite prava deteta i učenika, njegovog roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika i zaposlenog;

4)obezbeđivanja zaštite deteta, učenika i zaposlenog od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, kao i ponašanja koje vređa ugled, čast ili dostojanstvo i stranačkog organizovanja i delovanja;

5)postupka upisa i poništavanja upisa u školu;

6)ispunjenosti propisanih uslova za sprovođenje ispita;

7)vođenja propisane evidencije koju vodi ustanova i utvrđivanje činjenica u postupku poništavanja javne isprave koju izdaje ustanova.

U postupku verifikacije ustanove, obrazovnog profila, ostvarivanja nastavnih planova i programa, proširene delatnosti ustanove, statusne promene i promene naziva i sedišta ustanove, prosvetna inspekcija ispituje ispunjenost uslova i postupa u okviru svojih ovlašćenja. Kada utvrđuje ispunjenost uslova u postupku verifikacije ustanove, za osnovnu i proširenu delatnost, prosvetni inspektor zapisnikom konstatuje da li ustanova ispunjava uslove, u skladu sa zakonom kojim se uređuju osnove sistema obrazovanja i vaspitanja i propisa donetih na osnovu tog zakona i o tome obaveštava organ nadležan za donošenje rešenja u postupku verifikacije ustanova.

 

 

Izvor: vesti- sajt Unije SPRS (www.unijasprs.org.rs)

Izvor: Izvod iz predloga zakona preuzet sa sajta Narodne skupštine R. Srbije (www.parlament.gov.rs)

The post Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije o Predlogu Zakona o prosvetnoj inspekciji appeared first on Pravni Portal.

Nedostaci i potreba za izmenom Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju

$
0
0

U cilju efikasnijeg ostvarivanja Ustavom i zakonom zajemčenih prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, Zaštitnik građana uputio je Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja inicijativu kojom od ministarstva traži da predloži odgovarajuće izmene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. Zakon treba izmeniti u pogledu osiguranika kod kojih je gubitak radne sposobnosti nastao kao posledica invalidnosti prouzrokovane povredom van rada ili bolešću, tako da se ostvarivanje njihovog prava na invalidsku penziju ne uslovljava sticanjem godina starosti, već samo gubitkom radne sposobnosti i godinama staža osiguranja.

Naime, Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju  u članu 19. st. 1. t. 1 propisano je da osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kad navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.

Pravo na invalidsku penziju regulisano je odredbom člana 25. Zakona koji propisuje da osiguranik kod koga nastane potpuni gubitak radne sposobnosti, stiče pravo na invalidsku penziju ako je invalidnost prouzrokovana povredom van rada ili bolešću – pod uslovom da je gubitak radne sposobnosti nastao pre navršenja godina života propisanih za sticanje prava na starosnu penziju utvrđenih u članu 19. tačka 1) ovog zakona i da ima navršenih pet godina staža osiguranja.

Zakonom o radu , u članu 176. stav 1. t. 1 propisano je da zaposlenom prestaje radni odnos nezavisno od njegove volje i volje poslodavca ako je na način propisan zakonom utvrđeno da je kod zaposlenog došlo do gubitka radne sposobnosti – danom dostavljanja pravnosnažnog rešenja o utvrđivanju gubitka radne sposobnosti.

S obzirom na navedeno, utvrđeno je da problem nastaje kod osiguranika koji imaju potreban broj godina života, ali ne i staža osiguranja da bi ostvarili pravo na starosnu penziju, dok s druge strane, ne mogu ostvariti ni pravo na invalidsku penziju, zbog toga što je gubitak radne sposobnosti kod istih nastao posle navršavanja godina života potrebnih za priznavanje prava na starosnu penziju.

G. iz Beograda podnela je pritužbu Zaštitniku građana u kojoj je izraženo nezadovoljstvo postupanjem Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Filijale Beograd, u postupku za priznavanje prava na invalidsku penziju, pokrenutog po zahtevu pritužilje od 11. 03. 2013. godine. U navedenom postupku, stranci je utvrđen potpuni gubitak radne sposobnosti , usled čega je pritužilji prestao radni odnos po sili zakona. Rešenjem Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Filijale za grad Beograd odbijen je njen zahtev za priznavanje prava na invalidsku penziju, pri čemu se organ postupka pozvao na član 25. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, sa obrazloženjem da je kod stranke došlo do gubitka radne sposobnosti posle navršavanja godina života propisanih za sticanje prava na starosnu penziju.

U vreme odlučivanja o zahtevu pritužilje tada važeći Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju propisivao je u članu 19. st. 1. da osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kad navrši 65 (muškarac), odnosno 60 (žena) godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja. Kako je pritužilja, u vreme odlučivanja o njenom zahtevu, navršila 60 godina života, ali ne i 15 godina staža osiguranja, nije mogla očekivati da će ostvariti pravo na starosnu penziju. S druge strane, nije ispunjavala uslov za ostvarivanje prava na invalidsku penziju budući da je gubitak radne sposobnosti nastao posle navršenja godina života propisanih za sticanje prava na starosnu penziju.

Zaštitnik građana, iskoristio je Zakonom o Zaštitniku građana utvrđeno pravo i od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, aktom del. br. 13443 od 13. 05. 2014. godine, zatražio obaveštenje o tome na koji način i primenom kojih propisa nadležni organi obezbeđuju ostvarivanje i zaštitu prava osiguranicima u opisanoj situaciji, odnosno mogućnost dalje egzistencije i ostvarivanja prihoda neophodnih za život, budući da osiguranici koji se nađu u opisanoj situaciji, usled gubitka radne sposobnosti, ostaju bez posla dok, s druge strane, ne mogu ostvariti pravo na penziju.

Postupajući po zahtevu Zaštitnika građana, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u aktu broj: 181-01-00016/2014-07 od 20. 05. 2014. godine, citiralo je odredbe člana 21., 25., 19. i 69. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju . U navedenom aktu Ministarstva, takođe, piše da su zakonom propisani uslovi za sticanje prava na starosnu penziju i da se propisano odnosi na sve kategorije osiguranika; da su uslovi za sticanje prava na starosnu penziju kumulativni; da je Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje nadležan da odlučuje u upravnom postupku o pravima osiguranika i korisnika prava, te da se N. G. treba neposredno obratiti nadležnoj filijali Fonda radi utvrđivanja navršenog staža osiguranja i ispunjenosti potrebnih uslova za starosnu penziju. Na kraju, Ministarstvo je u navedenom aktu ukazalo Zaštitniku građana da lica koja zbog teške materijalne situacije nisu u mogućnosti da podmire osnovne životne potrebe, mogu da se obrate nadležnom centru za socijalni rad. 

Poslednjim izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju , došlo je do izmene uslova za sticanje starosne penzije koji se odnosi na godine života osiguranika, tako što je postojećim zakonskim rešenjem propisano (član 19. st. 1. t. 1) da osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kad navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, dok je član 25. Zakona, koji propisuje uslove za ostvarivanje prava na invalidsku penziju, ostao nepromenjen.

S tim u vezi, postojeće rešenje u Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju ne pruža pravni osnov za ostvarivanje prava na penziju navedenoj kategoriji osiguranika u uslovima kada su izgubili radnu sposobnost, dovodeći ih u položaj pravne nesigurnosti i rizika da postanu socijalni slučajevi zbog nemogućnosti da realizuju pravo za koje su, tokom staža osiguranja, izdvajali potrebna sredstva.

Ustav Republike Srbije propisuje da su pred Ustavom i zakonom svi jednaki i izričito zabranjuje diskriminaciju, neposrednu i posrednu, po bilo kom osnovu a, između ostalog, naročito po osnovu psihičkog ili fizičkog invaliditeta i starosti (član 21.). U skladu sa Ustavom, „građani i porodice kojima je neophodna društvena pomoć radi savladavanja socijalnih i životnih teškoća i stvaranja uslova za zadovoljavanje osnovnih životnih potreba, imaju pravo na socijalnu zaštitu, čije se pružanje zasniva na načelima socijalne pravde, humanizma i poštovanja ljudskog dostojanstva. Invalidima, ratnim veteranima i žrtvama rata pruža se posebna zaštita, u skladu sa zakonom“ (član 69. stav. 1. i 4.).

Prilikom davanja ovog Mišljenja, Zaštitnik građana je imao u vidu član 16. stav 1.  Zakona o ministarstvima, koji propisuje da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, obavlja poslove državne uprave koji se odnose na sistem penzijskog i invalidskog osiguranja i na socijalno osiguranje.

Izvor: sajt Zaštitnika građana

Izvor: izvodi iz Pravilnika preuzeti su iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com-a

The post Nedostaci i potreba za izmenom Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju appeared first on Pravni Portal.

Povećane kazne za paljenje pirotehnike i pucanje (na proslavama)

$
0
0

Zakon o izmenama Zakona o javnom redu i miru objavljen je u „Sl. glasniku RS“, br. 24/2018, a izmene propisane ovim zakonom su u primeni od 3. aprila 2018. godine.

Novi Zakon o javnom redu i miru (“Sl. glasnik RS”, br. 6/2016) stupio je na snagu 5. februara 2016. godine. Danom njegovog stupanja na snagu prestao je da važi Zakon o javnom redu i miru („Sl. glasnik RS”, br, 51/92, 53/93, 67/93, 48/94, 101/05 – dr. zakon i 85/05 – dr. zakon), koji je bio u primeni još od 31. jula 1992. godine.

Članom 17. novog Zakona o javnom redu i miru (“Sl. glasnik RS”, br. 6/2016) propisan je prekršaj Paljenje pirotehničkih proizvoda ili pucanje.

Pre ovih najnovijih izmena ovaj član je glasio:

Ko paljenjem pirotehničkih proizvoda narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana – kazniće se novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 časova.

Ko pucanjem iz vatrenog ili drugog oružja ili imitacije oružja narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana – kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Ko prekršaj iz st. 1. i 2. ovog člana izvrši u grupi od tri i više lica – kazniće se kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Izmenama koje su povod za ovaj tekst povećane su novčane kazne za predmetni prekršaj, tako da će onaj ko paljenjem pirotehničkih proizvoda narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana – biti kažnjen novčanom kaznom, umesto kao ranije od 10.000 do 50.000 dinara, sada od 50.000 do 100.000 dinara.

Onaj ko pucanjem iz vatrenog ili drugog oružja ili imitacije oružja narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana – kazniće se novčanom kaznom, umesto kao ranije od 50.000 do 150.000 dinara, sada od 100.000 do 150.000 dinara.

Dakle, ovim izmenama povećane su samo novčane kazne za prva dva oblika ovog prekršaja, dok su alternativni oblici kažnjavanja za ova dva oblika ostali isti.

Takođe, treći oblik ovog prekršaja koji postoji kada je neki od prva dva oblika učinjen u grupi, ostao je nepromenjen, odnosno kažnjavanje za ovaj oblik podrazumeva i dalje samo zatvorsku kaznu.

Razlog ovih izmena prema predlagaču, Vladi Republike Srbije, odnosno njihov cilj je sprečavanje protivpravnog ponašanja podizanjem iznosa zaprećenih novčanih kazni za ovaj prekršaj, zbog porasta društvene opasnosti koja nastaje paljenjem savremenih i tehnološki unapređenih pirotehničkih proizvoda, kao i upotrebom vatrenog oružja ili imitacije oružja koji u velikoj meri izazivaju uznemirenost građana prilikom obeležavanja svečanosti shodno tradicionalnim običajima.

Dalje predlagač skreće pažnju, da postoji niz drugih savremenih načina da se svečanost uveliča (možda je šteta, kad je već ovakav manir pisanja obrazloženja predloga zakona, što nije predloženo i koji su to načini), a da se pritom ne ugrožava bezbednost lica i imovine i ne stvara uznemirenost građana, te će podizanje iznosa zaprećenih kazni biti jedan od mehanizama kojima se suzbija ovakav način obeležavanja proslava i svečanosti.

Dakle, predlagač očekuje da će srpski domaćin zbog povećanja novčane kazne, prestati da puca npr. na svadbi, kad ženi sina ili udaje ćerku (kada se ionako pare troše kao da su tuđe) što je – tradicionalni običaj prema predlagaču, već će početi da proslavlja na savremeni način (i opet šteta što nije predloženo kako ili bar da se uredi podzakonskim aktom). Sumnjamo da će „tradicionalni način proslava“ prestati samo zbog povećanja novčane kazne.

Ovim komentarom nikako se ne želi nipodaštavati nečije znanje i umeće, niti se neka konkretna osoba (ili više njih) izvrgnuti ruglu niti optužiti za nešto.

 

Izvor: Izvod iz zakona preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a

Izvod iz obrazloženja Predloga zakona preuzet sa sajta Narodne skupštine R. Srbije (www.parlament.gov.rs)

 

The post Povećane kazne za paljenje pirotehnike i pucanje (na proslavama) appeared first on Pravni Portal.

Obaveštenje o početku rada Komisije za nadzor zakonitosti pružanja pravne pomoći AKB

$
0
0

Advokatska komora Beograda objavila je obaveštenje da je počela sa radom Komisija za nadzor zakonitosti pružanja pravne pomoći AK Beograda i da ista broji 15 članova.

   Zadatak Komisije će biti :

  1. Da razmotri sve relevantne propise u vezi pravnih uporišta i imperativnih normi na kojima bi počivali aktivnosti koje će AKB preduzimati, kao i da sačini predlog šablonskih akata za pokretanje postupaka protiv nadripisara
  2. Da izvrši identifikaciju subjekata koji nezakonito pružaju pravnu pomoć i sa njima povezanih lica (na osnovu istraživanja i dojava advokata koji primete te slučajeve).
  3. Da prikupi dokaze da se pravna pomoć pruža i da je ostvarena imovinska korist, sa namerom bavljenja nezakonitim pružanjem pravne pomoći – nadripisarstvom.
  4. Da pripremi inicijalne akte i da zastupa AK Beograda u sudskim postupcima
  5. Da prikupi dokaze o greškama i šteti koju su građani pretrpeli usled saradnje sa subjektima koji nezakonito pružaju pravnu pomoć.

Komisija će predložiti krivične prijave, tužbe i iniciranje inspekcijske i drugih vidova kontrole od strane nadležnih organa.

Upravni odbor AKB pozvala je sve zainteresovane advokate da se uključe u rad Komisije imajući u vidu da je sve više slučajeva nezakonitog pružanja pravne pomoći.

Zainteresovani advokati se mogu prijaviti na  meil office@akb.org.rs

Izvor: Sajt Advokatske komore Beograda.

 

The post Obaveštenje o početku rada Komisije za nadzor zakonitosti pružanja pravne pomoći AKB appeared first on Pravni Portal.

Izmene koje donosi novi Zakon o azilu i privremenoj zaštiti

$
0
0

Zbog dobro poznate situacije i problema na geo-političkom planu, kao i prostoru koji je pogođen ratom, veliki broj ljudi migrira u zemlje EU. Donošenje novog Zakona, svakako je poseledica i ovih novih potreba ali i usaglašavanje našeg pravnog sistema sa propisima EU, tj. Direktivama.

Ovde ćemo u kratkim crtama izneti šta donose, koje su izmene, i uporediti ih sa starim odredbama kao i Direktivama EU.

Osnovne odredbe, sadrže kao je to već uobičajeno, predmet zakona, osnovne pojmove, odredbe o primeni zakona i definisanje osnovnih načela.

Jedna od većih novina jeste odredba člana 8. zakona, koja propisuje da se stranac ne kažnjava za nezakonit ulazak ili boravak u Republici Srbiji ukoliko bez odlaganja izrazi nameru da podnese zahtev za azil i pruži valjano obrazloženje za svoj nezakonit ulazak ili boravak, dok je postojećim zakonom propisano da se ne kažnjava ako bez odlaganja podnese zahtev.

Ova promena se uvodi kako bi se izbegao vakuum između momenta izražavanja namere za traženjem azila i formalnog podnošenja zahteva za azil, sve u smislu preciznog određivanja prava i obaveza stranca.

Kako su direktive Evropske unije, propisale načelo „Zaštite najboljeg interesa maloletnika”, to je uslovilo da su dosadašnje načelo „Briga o licima sa posebnim potrebama” i načelo „Zastupanje maloletnika bez pratnje i poslovno nesposobnih lica” preinačeni u načela „Posebne procesne i prihvatne garancije“, „Zaštite najboljeg interesa maloletnog lica”, Ostala načela i osnovni pojmovi su usklađeni sa rešenjima predviđenim direktivama koje uređuju ovu oblast.

Nadležni organi – tačno su određeni nadležni organi državne uprave koji postupaju u predmetnim postupcima, a ne samo njihove organizacione jedinice, kako je to bilo do sada.

Članom 22. Uređuje se nadležnost Upravnog suda.

Članovima 24. i 25. Uređuju se uslovi za odobrenje prava na azil kao i pravo na utočište, odnosno status izbeglice, odobrava se tražiocu koji se nalazi izvan države svog porekla ili države uobičajenog boravišta, a opravdano strahuje od progona zbog svoje rase, pola, jezika, veroispovesti, nacionalne pripadnosti, pripadnosti određenoj društvenoj grupi ili političkog uverenja, a zbog čega ne može ili ne želi da prihvati zaštitu te države. Tražiocu koji ne ispunjava uslove za priznavanje prava, dakle licu koje nije izbeglica, odobriće se supsidijarna zaštita, ako postoje opravdani razlozi koji ukazuju da će se povratkom u državu porekla ili državu uobičajenog boravišta suočiti sa stvarnim rizikom od trpljenja ozbiljne nepravde te nije u mogućnosti ili zbog takvog rizika ne želi da prihvati zaštitu te države.

Razlozi za progon, mogu biti: rasa, nacionalna pripadnost, veroispovest, političko mišljenje i pripadnost određenoj društvenoj grupi.

Nadalje se uređuje i pitanje subjekata koji mogu vršiti progon ili ozbiljnu nepravdu, odnosno nabraja moguće počinioce progona ili ozbiljne nepravde, kao i subjekte koji mogu pružati zaštitu u državi porekla ili državi uobičajenog boravišta, odnosno davaoce zaštite – državni organi; stranke ili organizacije koje kontrolišu državu ili znatan deo državnog područja i nedržavni organi itd.

Dalje su uređeni zaštita u državi, potom uslovi za preseljenje u drugi deo države, činjenice i okolnosti koji se moraju uzeti u obzir prilikom razmatranja zahteva (činjenice i dokazi koje je podneo tražilac, njegove lične okolnosti, izveštaji o državi porekla i državi kroz koju je putovao i sl.), razlozi za uskraćivanje prava na utočište, razlozi za uskraćivanje supsidijarne zaštite.

Postupak azila (čl. 35-47), je jedno od najvažnijih i najbitnih pitanja, pa ćemo ovaj postupak malo podrobnije obrazložiti.

Dosadašnje faze postupka evidentiranje i registracija spojene su u jednu radnju – registraciju. Stranci koji izraze nameru da podnesu zahtev za azil u toku registracije se fotografišu i daktiloskopiraju na osnovu ovog zakona, a ne na osnovu Zakona o policiji, kao što je to sada slučaj, te nema potrebe da se prilikom uzimanja zahteva navedene radnje ponavljaju, već će se činjenica registracije samo proveravati kroz postojeće elektronske baze podataka. Nakon registracije, licima se izdaje Potvrda o registraciji lica koje je izrazilo nameru da traži azil (ne o izraženoj nameri da se traži azil), a sa kojom se upućuju u neki od centara za azil.

Namera za podnošenje zahtev za azil se može izraziti, osim pred policijskim službenikom, i u centru za azil. Međutim lica koja se u roku od 72 sata ne jave u centar primeniće se odredbe Zakona o strancima. Pri pokretanju postupka za azil i propisuje se da tražilac lično podnosi zahtev pred službenicima Kancelarije za azil na propisanom obrascu u roku od 15 dana od izražene namere da se podnese zahtev.

U čl. 37. Zakona, propisuje se postupak saslušanja tražioca, kao i slučajevi kada se saslušanje može izostaviti. Novo rešenje predstavlja mogućnost da u slučaju masovnog priliva lica koja podnose zahtev za azil, na predlog nadležnog organa, Vlada Republike Srbije može doneti odluku da se službenici drugih organizacionih jedinica nadležnog organa ili drugog državnog organa privremeno uključe u postupak obavljanja saslušanja. Ovakvo rešenje doprineće efikasnom izvršavanju poslova iz nadležnosti organa državne uprave, što će doprineti povećanju stepena bezbednosti građana.

Propisani su uslovi za sprovođenje postupka uz donošenje odluke u roku od mesec dana, i to: ako je tražilac izneo samo one podatke koji nisu od značaja za procenu osnovanosti zahteva; ako je svesno doveo u zabludu službenike Kancelarije za azil iznoseći lažne podatke ili predočivši falsifikovana dokumenta, odnosno ne pružajući relevantne podatke ili prikrivajući dokumenta koja bi mogla negativno uticati na odluku; ako je namerno uništio ili sakrio isprave za utvrđivanje identiteta ili državljanstva, u cilju pružanja lažnih podataka o identitetu ili državljanstvu; ako je izneo očigledno nedosledne, kontradiktorne, lažne ili neuverljive izjave, koje su u suprotnosti s proverenim podacima o državi porekla, koje čine njegov zahtev neuverljivim; ako je podneo naknadni zahtev za azil dopušten u skladu sa članom 46. st. 2. i 3. ovog zakona; ako je podneo zahtev sa očiglednom namerom da odloži ili spreči izvršenje odluke koja bi imala za posledicu njegovo udaljenje iz Republike Srbije; ako predstavlja opasnost po nacionalnu bezbednost i javni poredak ili ako je moguće primeniti koncept sigurne države porekla. Ovo rešenje predstavlja jednu od novina koju donosi Zakon, a omogućiće efikasnije postupanje nadležnih organa u pomenutim slučajevima.

Takođe data je mogućnost sprovođenja celokupnog postupka na granici ili u tranzitnom prostoru.

Kancelarija za azil donosi odluku o zahtevu najkasnije u roku od 28 dana od dana podnošenja zahteva.

Uslovi za odbacivanje zahteva za azil preciznije su uređeni u odnosu na prethodni zakon (član 42. Zakona). Takođe se uređuju pitanja koncepta prve države azila, sigurne države porekla i sigurne treće države. Imajući u vidu da važeći Zakon o azilu u članu 2. sadrži samo definicije sigurne države porekla i sigurne treće države koje nisu usklađene sa direktivama EU, a liste navedenih država koje utvrđuje Vlada nisu ažurirane od 2009. godine, prema novom rešenju koncepti sigurne države porekla i sigurne treće države pojašnjeni su i usklađeni sa direktivama Evropske unije, dok je pojmom sigurne države porekla propisano da će listu navedenih država donositi Vlada na predlog Ministarstva spoljnih poslova. Takođe, Lista sigurnih trećih država se, u skladu sa evropskim rešenjima, neće donositi, već će se za određivanje da li se neka država može smatrati sigurnom koristiti definicija data u Predlogu zakona. Zakon propisuje i uslove za podnošenje naknadnog zahteva za azil. Detaljno su utvrđeni razlozi za obustavu postupka po podnetom zahtevu i uslovi za omogućavanje povraćaja u pređašnje stanje.

Ostvarivanje prava i obaveza tražioca – razrađena su pitanja prava i obaveza tražilaca azila, tako što se tražiocima garantuje pravo na boravak i slobodu kretanja u Republici Srbiji, materijalne uslove prihvata, socijalnu pomoć, zdravstvenu zaštitu, osnovno i srednje obrazovanje, informisanje i pravnu pomoć, slobodu veroispovesti, pristup tržištu rada i pravo na isprave, dok su obaveze tražioca azila jasno utvrđene u članu 58. Zakona. Ostvarivanje prava i obaveza lica kojem je odobreno pravo na azil, utvrđena su prava i obaveze lica kojima je odobreno pravo na azil, gde je definisano pravo na boravak, smeštaj, slobodu kretanja, zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, pristup tržištu rada, pravnu pomoć, socijalnu pomoć, svojinu, slobodu veroispovesti, spajanje porodice, pomoć pri integraciji, oslobađanje od reciprociteta, kao i posebna prava maloletnika bez pratnje, u skladu sa načelima ovog predloga zakona.

Pitanja privremene zaštite, koja se odobrava u slučaju masovnog priliva raseljenih lica, uređena su odredbama čl. 74–76. Zakona. U pogledu prava i obaveza lica kojima je odobrena privremena zaštita predviđeno je i pravo na pristup tržištu rada, kao i mogućnost za spajanje porodice. Razlozi i mere ograničenja kretanja uređeni su u čl. 77–80. Zakona. U odnosu na postojeća rešenja, predviđeno je da se ograničenje kretanja sprovodi i redovnim javljanjem u određeno vreme područnoj policijskog upravi, odnosno stanici prema mestu boravka, određivanjem boravka u ustanovi specijalizovanoj za smeštaj maloletnika sa pojačanim nadzorom, kao i privremeno oduzimanje putne isprave. Novinu predstavlja i posebno uređivanje pitanja ograničenja kretanja lica kojima su potrebne posebne procesne i prihvatne garancije, koje se određuju prema njihovim ličnim okolnostima i potrebama njihovog zdravstvenog stanja. U Glavi IX. Predloga zakona (Prestanak prava na azil i udaljenje stranca) uređena su pitanja prestanka prava na azil i udaljenja stranca. U odnosu na dosadašnje rešenje, imajući u vidu neophodnost usklađivanja, predviđeni su i uslovi za dobrovoljni povratak lica u državu porekla.

Uređena su i pitanja koja se odnose na udaljenje stranca kome je prestala privremena zaštita, ukinuta ili poništena odluka o usvajanju zahteva za azil. Propisuju se vrste isprava koje se izdaju u skladu sa ovim predlogom zakona, rokove njihovog važenja, kao i druga pitanja koja su od značaja za izdavanje isprava. Rok važenja putne isprave za izbeglice je produžen sa 39 dve na pet godina, zbog troškova izrade, a novim zakonom navedena putna isprava može se izdati i deci, a ne samo licu starijem od 18 godina, kako je propisano postojećim zakonom.

Zaštita prava u postupku za azil uređena je čl. 95. i 96. Zakona, garantovanjem prava na žalbu i garantovanjem sudske zaštite, čije je postojanje u ovom postupku jedan od važnijih zahteva međunarodne zajednice.

Evidencije – sadrži upućujuću normu na primenu odredaba zakona koji uređuje pitanja obrade podataka i evidencije u oblasti unutrašnjih poslova i propisuje obim i svrhu obrade podataka koje drugi nadležni organi prikupljaju u ovim postupcima, rokove njihovog čuvanja i vrste evidencija koje vode.

Izvor: Izvod iz zakona preuzet iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a

Izvor: Izvod iz obrazloženja Predloga zakona preuzet sa sajta Narodne skupštine R. Srbije (www.parlament.gov.rs)

The post Izmene koje donosi novi Zakon o azilu i privremenoj zaštiti appeared first on Pravni Portal.

Prekršaji prema Zakonu o javnom redu i miru

$
0
0

Pre svega,  prema Zakonu o prekršajima (“Sl. glasnik RS”, br. 65/2013, 13/2016 i 98/2016 – odluka US): prekršaj je protivpravno delo koje je zakonom ili drugim propisom nadležnog organa određeno kao prekršaj i za koje je propisana prekršajna sankcija.

Inače, prekršaji se mogu propisivati zakonom ili uredbom, odnosno odlukom skupštine autonomne pokrajine, skupštine opštine, skupštine grada i skupštine grada Beograda.

Organi ovlašćeni za donošenje propisa o prekršajima mogu propisivati samo sankcije predviđene ovim zakonom i u granicama koje određuje Zakon o prekršajima.

Organi ovlašćeni za donošenje navedenih mogu propisivati prekršajne sankcije samo za povrede propisa koje oni donose u okviru svoje nadležnosti utvrđene ustavom i zakonom, pod uslovima određenim ovim zakonom.

Organ koji je ovlašćen da propisuje prekršajne sankcije ne može ovo pravo preneti na druge organe.

Najzad, Zakon o javnom redu i miru („Službeni Glasnik RS“, br.6/2016, 24/2018) predviđa 16 prekršajnih dela.

Prvi prekršaj, Svađa, vika i buka na javnom mestu, propisan je odredbama čl.7. Zakona o javnom redu i miru.

Prema navedenoj odredbi ovaj prekršaj čini:

Ko svađom ili vikom narušava javni red i mir ili stvara uznemirenje građana – kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 20.000 dinara.

Ko narušava javni red i mir ili stvara uznemirenje građana, izvođenjem muzičkih i drugih sadržaja, korišćenjem muzičkih instrumenata, radio i televizijskih prijemnika i drugih zvučnih uređaja, kao i mehaničkih izvora buke i zvučnih signala (motora, sirena i sl.) – kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 30.000 dinara.

Ko prekršaj iz st. 1. i 2. ovog člana izvrši u grupi od tri i više lica – kazniće se novčanom kaznom od 20.000 do 50.000 dinara.

U samom nazivu dela sadržane su radnje izvršenja ovog prekršaja. Dakle, svađa, vika i buka su radnje izvršenja ovog prekršaja. Posledice ovog krivičnog dela su narušavanje javnog reda mira ili stvaranje uznemirenje građana.

Prema odredbi čl.3.st.1.tač.1. ovog Zakona, Javni red i mir – jeste usklađeno stanje međusobnih odnosa građana nastalo njihovim ponašanjem na javnom mestu i delovanjem organa i organizacija u javnom životu radi obezbeđenja jednakih uslova za ostvarivanje ljudskih i manjinskih prava i sloboda građana zajemčenih Ustavom.

Takođe, Zakon o javnom redu i miru u svojim interpretativnim odredbama, sadržanim u odrebama čl.3. određuje značenje pojmova: vika, buka i dr.

Tako: svađa – je verbalni sukob dva ili više lica;

5) vika – je verbalno izražavanje jakog intenziteta:

6) buka – je neželjen ili štetan zvuk jakog intenziteta;

7) dozvoljena jačina buke – jeste maksimalna jačina buke čiji intenzitet je utvrđen propisima o zaštiti životne sredine od buke;

Sledeći prekršaj, propisan je u odredbama čl.8. Zakona i ima naslov:

Nepristojno, drsko i bezobzirno ponašanje

Ovaj prekršaj čini:

Ko nepristojnim, drskim ili bezobzirnim ponašanjem narušava javni red i mir ili ugrožava imovinu ili vređa moral građana – kazniće se novčanom kaznom od 10.000 do 150.000 dinara ili radom u javnom interesu od 80 do 360 časova.

Ko prekršaj iz stava 1. ovog člana izvrši u grupi od tri i više lica – kazniće se radom u javnom interesu od 240 do 360 časova ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Nepristojno, drsko, bezobzirno ponašanje – jeste ponašanje lica ili preduzimanje radnji na javnom mestu, kojima se ugrožava sigurnost građana ili narušava javni red i mir, vređa moral građana, uništava ili oštećuje imovina;

Odredbma člana  9. Zakona definisan je prekršaj:

Vređanje, vršenje nasilja, pretnja ili tuča

Ovaj prekršaj definisan je na sledeći način:

Ko vređanjem drugog ili vršenjem nasilja nad drugim ili pretnjom narušava javni red i mir kazniće se novčanom kaznom od 20.000 do 100.000 dinara ili kaznom zatvora od 10 do 30 dana.

Ko izazivanjem tuče ili učestvovanjem u njoj narušava javni red i mir – kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Ko prekršaj iz st. 1. do 2. ovog člana izvrši u grupi od tri i više lica – kazniće se kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Za pokušaj dela iz st. 1, 2. i 3. ovog člana, kazniće se.

uvreda (vređanje) – jeste vršenje radnji kojima se omalovažava ličnost drugog lica;

Vršenje nasilja – jeste primena fizičke ili druge sile na telu drugog lica, podobne da izazovu patnju ili bolove;

Pretnja – je ugrožavanje sigurnosti drugog lica, stavljanjem u izgled da će se učiniti kakvo zlo, ili napasti na život ili telo tog ili njemu bliskog lica;

Tuča – je uzajamno vršenje nasilja između dva ili više lica koje se sastoji u zadavanju udaraca rukom, drugim delovima tela ili predmetima;

Ostavljanje opasnih predmeta je sledeći prekršaj definisan odredbama čl.10. Zakona:

Ko stavi ili drži ispred zgrade ili ograde, odnosno na zgradi ili ogradi predmet ili uređaj koji može ugroziti sigurnost građana ili mu naneti štetu ili ko takve predmete izbaci na ulicu – kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 20.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 časova.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana – kazniće se pravno lice novčanom kaznom od 50.000 do 100.000 dinara, preduzetnik novčanom kaznom od 20.000 do 50.000 dinara, a odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 do 20.000 dinara.

Ugrožavanje sigurnosti uređajima na daljinu kao prekršaj propisan je odredbama čl.11. Zakona. Ovaj prekršaj čini:

Ko korišćenjem uređaja kojima se upravlja na daljinu ugrozi sigurnost građana ili naruši javni red i mir – kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Prosjačenje je kao prekršaj definisan odredbom čl.12. Zakona na sledeći način:

Ko prosjačenjem ugrožava spokojstvo građana ili narušava javni red i mir – kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 10.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana.

Ko prekršaj iz stava 1. ovog člana, izvrši u grupi od tri i više lica – kazniće se novčanom kaznom od 10.000 do 30.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana.

Kockanje je definisano odredbama člana 13. Zakona:

Ko poziva drugog na kocku ili se kocka, ustupa prostorije radi kockanja ili organizuje kockanje – kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili radom u javnom interesu od 120 do 360 časova.

Ko se kocka sa maloletnim licem ili na drugi način omogućava kockanje maloletnom licu – kazniće se kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se pravno lice novčanom kaznom od 500.000 do 2.000.000 dinara, preduzetnik novčanom kaznom od 150.000 do 500.000 dinara, a odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara.

Kockanje – je igranje na sreću u novac ili neku drugu vrednost, čiji rezultat zavisi od slučaja.

Neovlašćena preprodaja ulaznica definisan je odredbama čl.14. Zakona:

Ko neovlašćeno nudi, prodaje ili preprodaje ulaznice za kulturne, sportske ili druge priredbe i manifestacije – kazniće se novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 časova.

Ko neovlašćeno organizuje ili omogućava preprodaju ulaznica za kulturne, sportske ili druge priredbe i manifestacije – kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili radom u javnom interesu od 120 do 360 časova.

Za prekršaj iz stava 2. ovog člana, kazniće se pravno lice novčanom kaznom od 500.000 do 2.000.000 dinara, preduzetnik novčanom kaznom od 150.000 do 500.000 dinara, a odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara.

Uznemiravanje građana vračanjem, proricanjem ili sličnim obmanjivanjem, kao prekršaj određen je odredbama čl.15. Zakona:

Ko se bavi vračanjem, proricanjem sudbine, tumačenjem snova ili sličnim obmanjivanjem na način kojim uznemirava građane ili narušava javni red i mir – kazniće se novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 časova.

Prostitucija kao prekršaj propisan je u odredbama čl.16. Zakona:

Ko se odaje prostituciji, koristi usluge prostitucije ili ustupa prostorije radi prostitucije – kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Ko maloletnom licu ustupa prostorije radi prostitucije – kazniće se zatvorom od 30 od 60 dana.

Prostitucija – je pružanje seksualnih usluga uz naknadu u novcu ili drugu vrednost.

Prekršaj pod naslovom Paljenje pirotehničkih proizvoda ili pucanje određen je odrebama čl.17. Zakona:

Ko paljenjem pirotehničkih proizvoda narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana – kazniće se novačnom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 časova.

Ko pucanjem iz vatrenog ili drugog oružja ili imitacije oružja narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana – kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Ko prekršaj iz st. 1. i 2. ovog člana izvrši u grupi od tri i više lica – kazniće se kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Odredbama čl.18. Zakona definisano je Prikupljanje dobrovoljnih priloga bez obaveštavanja:

Ko prikuplja dobrovoljne priloge bez obaveštavanja nadležnog organa ili u toku prikupljanja dobrovoljnih priloga ugrozi spokojstvo građana ili naruši javni red i mir – kazniće se novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 časova.

Ko bez obaveštavanja nadležnog organa organizuje prikupljanje dobrovoljnih priloga ili prekršaj iz stava 1. ovog člana izvrši u grupi od tri i više lica ili za prikupljanje dobrovoljnih priloga koristi decu ili maloletna lica – kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Za prekršaj iz st. 1. i 2. ovog člana, kazniće se pravno lice novčanom kaznom od 250.000 do 1.000.000 dinara, preduzetnik novčanom kaznom od 50.000 do 250.000 dinara i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara.

Sam Zakon je definisao da se dobrovoljni prilozi građana prikupljaju posredstvom humanitarnih i drugih udruženja, uz obaveštavanje nadležne organizacione jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova, po mestu prikupljanja dobrovoljnih priloga.

Rok za podnošenje obaveštenja je najkasnije osam dana pre početka prikupljanja dobrovoljnih priloga.

Dobrovoljni prilozi ne mogu se prikupljati ako o tome nije obavešten nadležni organ.

Prikupljanje dobrovoljnih priloga može trajati najduže 60 dana.

Po isteku roka mogu ponovo organizovati prikupljanje priloga za istu svrhu ukoliko ponovo podnesu obaveštenje.

Propuštanje obaveštavanja o narušavanju javnog reda i mira

Ovaj prekršaj čini:

Ko u obavljanju ugostiteljske ili druge uslužne delatnosti propusti da bez odlaganja obavesti policiju o narušavanju javnog reda i mira u ugostiteljskom objektu – kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 50.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se pravno lice novčanom kaznom od 200.000 do 500.000 dinara, preduzetnik novčanom kaznom od 50.000 do 200.000 dinara, a odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 do 50.000 dinara.

Buka u ugostiteljskim i drugim objektima kao prekršaj definisan je odredbama čl.20. Zakona:

Ko u obavljanju umetničke, ugostiteljske ili druge delatnosti narušava javni red i mir, izvođenjem muzičkih i drugih sadržaja, korišćenjem muzičkih instrumenata, radio i televizijskih prijemnika i drugih zvučnih uređaja, kao i mehaničkih izvora buke i zvučnih signala, preko dozvoljene jačine koja je uređena propisima o zaštiti životne sredine od buke – kazniće se novčanom kaznom od 20.000 do 100.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se pravno lice novčanom kaznom od 200.000 do 500.000 dinara, preduzetnik novčanom kaznom od 50.000 do 200.000 dinara, a odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 20.000 do 100.000 dinara.

Prodaja alkoholnih pića licima pod očiglednim uticajem i maloletnicima

Ko prodaje alkoholno piće licu koje pod očiglednim uticajem alkohola naruši javni red i mir ili maloletnom licu koje nije navršilo 16 godina života – kazniće se novčanom kaznom od 20.000 do 100.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se pravno lice novčanom kaznom od 200.000 do 500.000 dinara, preduzetnik novčanom kaznom od 50.000 do 200.000 dinara, a odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 20.000 do 100.000 dinara.

Odredbama čl.22. Zakona:

Vređanje službenog lica u vršenju službene dužnosti čini:

Ko uvredi službeno lice nadležnih organa iz člana 2. ovog zakona u vršenju službene dužnosti – kazniće se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Prema odredbi člana 2. Zakona:

Nadležni organi za održavanje javnog reda i mira su Ministarstvo unutrašnjih poslova, komunalna policija, inspekcijski organi i drugi nadležni organi u skladu sa zakonom utvrđenim delokrugom.

Službena lica nadležnog organa zaštićena su u obavljanju zakonom utvrđenih poslova u skladu sa odredbama ovog zakona.

 

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa “Propis Soft”Redakcija Profi Sistema Com-a.

 

The post Prekršaji prema Zakonu o javnom redu i miru appeared first on Pravni Portal.

Oduzimanje imovine stečene krivičnim delima

$
0
0
U „Sl. glasniku RS“, br. 25/2018 sa primenom od 7. aprila 2018. god. objavljeni su:

Pravilnik o postupku za procenu vrednosti oduzete imovine;

Uputstvo o sadržini i načinu sastavljanja zapisnika o oduzetoj imovini;

Uputstvo o načinu prodaje privremeno oduzete pokretne imovine.

Tekstove navedenih propisa možete pogledati u okviru baze Propis Soft.

Prosto je neverovatno da se tek sada utvrđuju postupci i načini procene i prodaje oduzete imovine iako se aktuelni Zakon o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela („Sl. glasnik RS”, br. 32/2013 i 94/2016) primenjuje još od 8. aprila 2013. god. a njegove izmene, kojima je malo izmenjen član zakona na osnovu koga su doneti navedeni podzakonski akti, od 2. decembra 2016. god. Ono što je zanimljivo da u prvoj verziji člana 50. Zakona (o kome je reč) uopšte nije bilo predviđeno da se uredi postupak za procenu vrednosti oduzete imovine, samo za sastavljanje zapisnika. Navedena „greška“ ispravljena je navedenim izmenama.

The post Oduzimanje imovine stečene krivičnim delima appeared first on Pravni Portal.


Beogradska arbitražna konferencija

$
0
0

Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu održana je 10. Beogradska arbitražna konferencija, na kojoj su učesnici razmatrali neka od najaktuelnijih pitanja iz te oblasti, poput etike, značaja poverenja u arbitre i postupak, odnos arbitražnog i stečajnog postupka, novih arbitražnih pravila institucionalnih arbitraža i budućnosti međunarodne privredne arbitraže.

Konferencija, koja je održana 16. marta, okupila je nekoliko desetina profesora, advokata i drugih stručnjaka iz oblasti arbitražnog prava.

Budući da je postojanje dostupnog, nepristrasnog, efikasnog i efektivnog sistema za alternativno rešavanje sporova jedno od merila za vrednovanje stepena vladavine prava ali i dobrih uslova poslovanja, Ivana Ninčić iz Ministarstva pravde zahvalila se Pravnom fakultetu na deceniji kontinuiranog rada na promovisanju arbitraže kao alternativnog načina rešavanja sporova i unapređenju znanja o arbitražnom pravu i  praksi.

Konferenciju je pratilo održavanje XI Belgrade Open Pre-Moot-a, najvećeg pripremnog takmičenja za međunarodno takmičenje iz arbitražnog i međunarodnog privrednog prava „Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot“.

Studenti sa 76 univerziteta iz 32 zemlje sveta odmeravali su svoja stručna znanja i pravne veštine, radi pripreme za takmičenje koje se ove nedelje održava u Beču. Ukupno 170 ročišta je održano u dva dana, uz učešće preko 300 arbitara iz celog sveta.

O značaju konferencije i pripremnog takmičenja govori i to da je u radu učestvovalo više od 1.000 učesnika iz 70 zemalja svega, kao i  kontinuirana podrška Komisije Ujedinjenih nacija za međunarodno trgovinsko pravo, Ministarstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja, arbitraže, advokatskih kancelarija i GIZ Otvorenog regionalnog projekta.

Izvor: Sajt Ministarstva pravde Republike Srbije.

The post Beogradska arbitražna konferencija appeared first on Pravni Portal.

Odnos nadležnih prema pravu građana na zaštitu podataka o ličnosti

$
0
0

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti ocenjuje da se i inače vrlo loša situacija u vezi sa odnosnom nadležnih prema pravu građana na zaštitu podataka o ličnosti, u poslednje vreme dodatno pogoršava.

Ostavljajući, bar ovom prilikom po strani veoma loše vođenu navodnu “javnu raspravu” o i inače lošem i praktično neprimenljivom Nacrtu novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, Poverenik upozorava da su sve češći slučajevi grubih povreda prava na zaštitu podataka o ličnosti. Posebno su zabrinjavajući oni kod kojih je evidentna sumnja u izvršenje krivičnog dela, a na koji tužilaštva i MUP po pravilu ne reaguju, poput npr. nedavnog objavljivanja podataka o korisnicima socijalne pomoći u Požegi, povodom koga je Poverenik pokrenuo postupak nadzora.

Nezavisno od tog slučaja, Poverenik je pokrenuo postupak nadzora prema Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, i prema preduzetniku registrovanom pod nazivom „Softverski inženjering PC COM“ iz Beograda, a povodom objavljivanja naročito osetljivih podataka o ličnosti, kao što su podaci o žrtvama porodičnog nasilja i primanju socijalne pomoći, na internet prezentaciji ovog preduzetnika.

U sastavu ove internet prezentacije, do intervencije Poverenika, nalazilo se više korisničkih uputstava za upotrebu softvera za potrebe centara za socijalni rad, koja su sadržala oznake resornog ministarstva i navedenog preduzetnika.

Ta uputstva sadržavala su nezaštićene podatke o imenu, prezimenu, JMBG, datumu rođenja i adresi više žena koja su bile žrtve nasilja u porodici, kao i iste podatke za decu koja su bila žrtve zlostavljanja. Podaci o ličnosti objavljeni su i za više lica koja su primaoci socijalne pomoći, a uputstva su sadržala i druge naročito osetljive podatke, kao što je npr. etnička pripadnost. Odgovornost za objavljivanje ovih podataka dele kako preduzetnik, tako i resorno ministarstvo i nadležni centri za socijalni rad, koji po zakonu rukuju objavljenim podacima.

Postupak nadzora Poverenik je pokrenuo još protekle sedmice, ali javnost nije obaveštavao, jer su predmetni podaci bili dostupni najširem krugu korisnika interneta, pa su lica o čijim podacima se radi mogla biti dodatno viktimizovana. Predmetna uputstva i podaci sada su uklonjeni sa interneta. Poverenik će postupak nadzora nastaviti, a po okončanju obavestiti javnost o rezultatima nadzora i merama koje će preduzeti.

I ovaj slučaj predstavlja primer nezainteresovanosti nadležnih organa za zaštitu podataka o ličnosti građana. Pet saziva Vlade Republike Srbije, i pored zakonske obaveze, do danas nije uredilo način arhiviranja i mere zaštite naročito osetljivih podataka o ličnosti. A Nacrt novog Zakon o zaštiti podataka o ličnosti se ovim pitanjem uopšte ne bavi.

Izvor: Sajt Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

The post Odnos nadležnih prema pravu građana na zaštitu podataka o ličnosti appeared first on Pravni Portal.

Saopštenje Udruženja sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije povodom izbora zamenika tužilaca 22.03.2018. godine

$
0
0

Uzimajući u obzir prošlonedeljno glasanje Narodne skupštine RS za prvi izbor zamenika javnog tužioca u javnim tužilaštvima na teritoriji Republike Srbije, važno je osvrnuti se na određene zahteve koje Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije zastupa od osnivanja, gde je između ostalog, jedan od ciljeva Udruženja, borba za nezavisnostt i samostalnost sudske vlasti, kao i samostalnost javnotužilačke funkcije.

Prema navodima udruženja, ne ulazeći ni u konkretne propise pojedinih država, kao ni u propise naše zemlje, naglašena je nužnost nezavisnosti koja mora pratiti sudije, te samostalnost, koja sa druge strane, mora pratiti javne tužioce i njihove zamenike.

Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika je stava da nezavisnost i samostalnost mora doći do izražaja ne samo u načinu rada i donošenju odluka, nego naročito i u izboru ovih lica na javne funkcije. Naime, kako se Ustavi slobodnih demokratskih država bez izuzetka izjašnjavaju za transparentan izbor sudija, odnosno javnih tužilaca, pitanje koje postavljamo jeste, kako se dogodilo da u zemlji koja se formalno zalaže za nezavinost sudija i samostalnot javnih tužilaca zakonodavna vlast, koristeći svoju nadležnost prilikom izbora zamenika javnog tužioca, suprotno Ustavnim i zakonskim načelima ne izglasa dva predložena kandidata od strane Državnog veća tužilaca, bez ikakvog obrazloženja svojih odluka. Ovim se uočava da su načela kojima je zagarantovana nezavinost i samostanost očigledno samo ustavna garancija, koja nije uočljiva u ponašanju zakonodavne vlasti prema sudskoj u praksi. Kako je pretpostavka da je Državno veće tužilaca, koje je obavljalo razgovor sa kandidatima vlasno da donosi odluku o tome koji kandidati imaju najbolja svojstva i sposobnost za obavljanje poziva, postavlja se pitanje kako je Narodna skupština bez obrazloženja utvrdila suprotno.

Kako Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika smatra da načelo samostalnosti nije samo zahtev Ustava demokratskih država, već je i osnovno načelo Evropske konvencije, pozivamo poslanike u Narodnoj skupštini, kao predstavnike građana naše zemlje, da, u skladu sa ovlašćenjima koje imaju, daju obrazloženje za svoje odluke.

izvor: sajt Udruženja sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije (www.ustp.rs)

The post Saopštenje Udruženja sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije povodom izbora zamenika tužilaca 22.03.2018. godine appeared first on Pravni Portal.

Reforma katastra koja će olakšati upis imovine

$
0
0

Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture posetila je sa predsednicom Vlade Srbije Republički geodetski zavod (RGZ), gde je predstavljena reforma katastra, koja će olakšati upis imovine.

Objašnjeno je da građani danas moraju da obiđu najmanje šest mesta da bi upisali kupljenu nekretninu i da se prvo u RGZ pribavlja izvod iz katastra, a, nakon overe kod javnog beležnika, ponovo se isti ugovor nosi u RGZ radi upisa, a posle toga u republičku i lokalnu poresku upravu.

Reformom katastra i donošenjem novog zakona, građani i investitori će čitav posao završavati na jednom mestu – kod javnog beležnika, a celokupni postupak odvijaće se elektronski.

Predlog zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova, usvojen je na sednici Vlade i očekuje se da se tokom aprila o njemu raspravlja u Skupštini Srbije.

Reforma katastra je nastavak reforme – uvođenja e-dozvola. Prema navodima ministarstva, ova reforma će takođe biti revolucionarna, jer će rešiti problem upisa u katastar, čime će građani dobiti efikasan sistem, kao što sada imaju kada su u pitanju građevinske dozvole, koje se danas dobijaju za svega nekoliko dana.

Predstavljena je putanja predmeta koje katastar rešava u drugom stepenu, koja sada traje i do 10 ili 15 godina.

Sada razni referenti primaju predmet, ulažu se žalbe, pa još ako nisu rešeni imovinsko-pravni odnosi, onda imamo predmete koji se rešavaju godinama. Novim zakonom i reformom katastra sve će se odvijati u mnogo manje koraka i sa mnogo manje potrošenog vremena.

Prema navodima ministarstva, čitava reforma radi se zbog građana, koji će dobiti efikasan katastar i pravnu sigurnost.

Premijerka Brnabić izrazila je zahvalnost Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Republičkom geodetskom zavodu i svim drugim institucijama koje rade na reformi katastra, koja je jedna od najkompleksnijih reformi kojom se Vlada bavi.

Uz reforme u zdravstvu, ova reforma je verovatno najznačajnija za građane, jer su to problemi sa kojima su se oni borili decenijama. Želimo da tome dođe kraj, da katastar ne bude pretnja po stabilnost porodičnih finansija, imovine i nekretnina građana, a ujedno i da olakšamo poslovanje privredi, rekla je predsednica Vlade.

Izvršni direktor NALED-a Violeta Jovanović rekla je da je reforma katastra još jedan korak u pravcu e-uprave u Srbiji.

Katastar, koji je bio jedan od najlošije ocenjenih institucija pre sedam godina u našim istraživanjima, danas prednjači u reformi i preti da po uspehu i pretekne elektronske građevinske dozvole, dodala je ona.

Izvor: sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs)

The post Reforma katastra koja će olakšati upis imovine appeared first on Pravni Portal.

Izveštaj o radu Agencije za borbu protiv korupcije

$
0
0

Agencija za borbu protiv korupcije podnela je Narodnoj skupštini Republike Srbije Izveštaj o radu za 2017. godinu. Ovo je osmi godišnji izveštaj u kojem su predstavljeni rezultati rada Agencije u prethodnoj godini, izazovi sa kojima se Agencija suočavala u svom radu, planovi za 2018. godinu kao i preporuke Narodnoj skupštini koje imaju za cilj unapređenje rada Agencije.

Godišnji izveštaj sadrži i Izveštaj o sprovođenju Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije u Republici Srbiji za period od 2013. do 2018. godine i Akcionog plana za njeno sprovođenje, a mi prenosimo deo iz istog:

Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije u Republici Srbiji za period od 2013. do 2018. godine (Strategija) doneta je na sednici Narodne skupštine održanoj 1. jula 2013. godine.

U Strategiji se navodi da u Republici Srbiji postoji razvijena svest i politička volja da se postigne značajan napredak u borbi protiv korupcije, uz poštovanje demokratskih vrednosti, vladavine prava i zaštite osnovnih ljudskih prava i sloboda, kao i da se na ovim temeljima donosi Strategija, dok će konkretne mere i aktivnosti za njeno sprovođenje biti predviđene akcionim planom.

Opšti cilj Strategije je da se korupcija, kao prepreka ekonomskom, socijalnom i demokratskom razvoju Republike Srbije, u najvećoj mogućoj meri otkloni. Prilikom sprovođenja Strategije, organi vlasti i nosioci javnih ovlašćenja, koji su uključeni u prevenciju i borbu protiv korupcije, dužni su da vrše svoja ovlašćenja u skladu sa sledećim opštim načelima: (1) načelom vladavine prava; (2) načelom „nulte tolerancije” na korupciju; (3) načelom odgovornosti; (4) načelom sveobuhvatnosti primene mera i saradnje subjekata; (5) načelom efikasnosti i (6) načelom transparentnosti. Strategijom se navode oblasti prioritetnog delovanja, koje su utvrđene na osnovu kvalitativne i kvantitativne analize indikatora o trendovima, obimu, pojavnim oblicima i drugim pitanjima vezanim za korupciju u Republici Srbiji, zasnovanih na različitim izvorima informacija. U okviru poglavlja pod nazivom „Prevencija korupcije” formulisani su ciljevi koji se odnose kako na oblasti prioritetnog delovanja, tako i na sve druge oblasti u kojima se može javiti korupcija.

Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije u Republici Srbiji za period od 2013. do 2018. godine (Akcioni plan) usvojen je zaključkom Vlade od 25. avgusta 2013. godine.

Akcionim planom predviđene su konkretne mere i aktivnosti neophodne za realizaciju strateških ciljeva, rokovi, odgovorni subjekti i resursi za realizaciju. Definisani su i pokazatelji ispunjenosti aktivnosti, na osnovu kojih će se pratiti stepen njihove realizacije, kao i pokazatelji za procenu uspešnosti postavljenih ciljeva. U Akcionom planu se naglašava da će, u vršenju nadzora nad sprovođenjem Strategije, Agencija koristiti isključivo indikatore ispunjenosti aktivnosti, a da će joj se dokumenti i ostali materijali koji se u okviru ovih indikatora navode dostavljati kao dokaz da su aktivnosti realizovane. Uz veliki broj aktivnosti, navedene su i napomene za njihovu realizaciju, a na početku Akcionog plana navodi se osam opštih napomena. Navodi se, takođe, da za sprovođenje Akcionog plana nije potrebno obezbediti dodatna finansijska sredstva u budžetu Republike Srbije.“

U izveštaju je sistematizovan veliki broj podataka o merama i aktivnostima koje su organi javne vlasti preduzimali tokom 2017. godine, ocenjena njihova ispunjenost, ukazano na probleme koji su se pojavili u realizaciji i date preporuke za njihovo prevazilaženje.

Godišnji izveštaj dostavljen je i Vladi Republike Srbije.

 

Izvor: sajt Agencije za borbu protiv korupcije

 

The post Izveštaj o radu Agencije za borbu protiv korupcije appeared first on Pravni Portal.

Viewing all 6173 articles
Browse latest View live